30. duben – před 67 lety spáchal sebevraždu Adolf Hitler

30. duben je dnem mnoha tváří. V roce 1344 například papež Klement VI. založil pražské arcibiskupství. V roce 1777 se narodil jeden z nejslavnějších matematiků historie Carl Friedrich Gauss (Gaussovu křivku určitě znáte, že?). V roce 1975 skončila vietnamská válka. Evropa slaví noc ze 30. dubna na 1. května (Filipojakubská nebo též Valpružina noc) už celá staletí jako svátek příchodu jara, a to rituálem tzv. pálení čarodějnic.

30. duben si ale připomínáme i z jiného důvodu. Právě v tento den si v obleženém Berlíně, kolem kterého se jako smyčka stahovala vojska Rudé armády, vzal společně se svojí milenkou Evou Braunovou vůdce nacistického Německa a jeden z největších zločinců v dějinách lidstva vůbec – Adolf Hitler, člověk, který rozpoutal zvěrstva druhé světové války.

Poslední měsíce Hitlerova života byly životem štvance. Po posledním atentátu v roce 1944 se z něj stala troska, 16. ledna roku 1945 sestoupil do svého podzemního krytu, vyhloubeného 16 metrů pod říšským kancléřstvím, aby tady prožil zbytek života. Když 20. dubna roku 1945 oslaví své padesáté šesté narozeniny, není k sebevraždě ještě pevně rozhodnut – k tomu dojde 23. dubna, kdy se svěří Wilhelmu Keitelovi, nejvyššímu veliteli nacistických vojsk a Albertu Speerovi, ministru válečné výstavby.

28. dubna ještě proběhne v podzemí podivná svatba – Adolf Hitler se žení, bere si Evu Braunovou. Následuje oslava, která se protáhne do brzkých ranních hodin 29. dubna. Pak Hitler sepíše závěť.

30. dubna Adolf Hitler nejprve otestuje účinnost tehdy velmi oblíbených kyanidových kapslí – jeho pes Blondi a pes Evy Braunové, nyní již Hitlerové, umírají okamžitě. V 15:15 hod pak život nacistického vůdce, odpovědného za smrt milionů nevinných, ukončil sebevražedný výstřel, Eva Braunová se otrávila kyanidem. Jejich těla jsou vynesena na zahradu říšského sněmu a spálena. Hitlerovým přáním bylo jediné – do rukou nepřítele se nesmí dostat nic, co by připomínalo Adolfa Hitlera. Ani tělesné ostatky.