Zemřel Neil Armstrong, první člověk na Měsíci

20. července roku 1969 se stal prvním člověkem, který vstoupil na povrch Měsíce. Jeho věta Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo, kterou vyřkl poté, co vkročil na povrch našeho vesmírného soupotníka, zná každý, kdo se jen trochu zajímá o svět kolem sebe. Dnes, 25. srpna 2012, Neil Armstrong, jeden z nejslavnějších amerických astronautů historie, zemřel ve věku 82 let. S odvoláním na americké zdroje o tom informovala agentura Reuters.

Neil Armstrong (celým jménem Neil Alden Armstrong) se narodil 5. srpna 1930 v americkém Wapakoneta ve státě Ohio jako nejstarší ze tří dětí (měl mladší sestru a bratra). Od dětství miloval letadla a létání, sám poprvé letěl ve svých šesti letech při vyhlídkovém letu. Jako čtrnáctiletý začal docházet do pilotního kurzu, v patnácti pak získal pilotní průkaz.

V roce 1947, dva roky po skončení druhé světové války, začal ještě ne osmnáctiletý Neil Armstrong studovat na Purdueově univerzitě letecké inženýrství. Studia mu hradila americká armáda, na oplátku musel odsloužit několik let v jejích řadách – do řad námořnictva nastoupil v roce 1949, po rok a půl trvajících leteckém výcviku začal působit jako vojenský pilot na letadlových lodích.

V roce 1952 Neil Armstrong armádu opustil (v hodnosti mladšího poručíka) a vrátil se zpět na univerzitu, aby dokončil studia. Stalos e tak v roce 1955. Po studiích začal Armstrong pracovat jako testovací pilot Národního poradního výboru pro letectví (z něj se později vyvinula NASA).

Od konce padesátých let byl Neil Armstrong zařazen do týmu astronautů, kteří se připravovali na start první americké kosmické lodi. Byl u všeho důležitého, co se v americkém kosmickém programu šedesátých let událo – ať to byl program Gemini či Apollo. Právě jako člen člen posádky projektu Apollo 11 se pak Neil Armstrong, společně s Michaelem Collinsem a Edwinem Aldrinem, se pak jako první lidé vydali na cestu k Měsíci.

V roce 1971 Neil Armstrong NASA opustil a působil jako profesor leteckého inženýrství na Cincinnattské univerzitě (do roku 1979), v roce 1986 se podílel na vyšetřování havárie raketoplánu Challenger coby místopředseda prezidentské vyšetřovací komise.

V posledních letech žil Neil Armstrong v ústraní. 25. srpna 2012 legenda světové kosmonautiky ve svých 82 letech zemřela.