Andrej Babiš: Ano 2013?

[adsenseyu1]

babisAndrej Babiš. Jméno, které plní poslední měsíce stránky novin. Druhý nejbohatší obyvatel České republiky, majitel agrochemického holdingu Agrofert, zakladatel hnutí Ano 2011, s nímž hodlá letos výrazně promluvit do předčasných parlamentních voleb, ve kterých jej podporují například Martin Stropnický a bývalý novinář Martin Komárek.

Narodil se na Slovensku, v rodině Štefana Babiše, jenž se stal v padesátých letech jedním z otců zakladatelů slovenského zahraničního obchodu. Po příchodu do Prahy nastoupil do Strojexportu, jímž byl vyslán do Etiopie a posléze do Francie, kde Andrej Babiš chodil do základní školy.

V roce 1969 začal Andrej Babiš studovat gymnázium ve švýcarské Ženevě, kam byl jeho otec pracovně vyslán, středoškolské vzdělání pak završil v Bratislavě v roce 1974. Ihned poté úspěšně složil přijímací zkoušky na obchodní fakultu VŠE v Praze (zahraniční obchod).

V roce 1978 Andrej Babiš nastoupil do podniku zahraničního obchodu Chemapol Bratislava, o dva roky později pak vstoupil do Komunistické strany Československa. Jako prověřený kádr byl pak od roku 1982 dle dokumentů slovenského Úřadu paměti národa agentem Státní bezpečnosti. Spolupráci ukončil v roce 1985.

Od roku 1985 působil Andrej Babiš v Maroku, kde obchodně zastupoval několik československých podniků zahraničního obchodu, domů se vrátil po listopadových událostech v roce 1989, kdy nastoupil do PZO Petrimex, kde působil v letech 1991-1995 jako ředitel.

Po rozdělení Československa se Andrej Babiš rozhodl zůstat v Česku, kde v lednu 1993 založil firmu Agrofert, která patří dnes k největším podnikatelským subjektům v Česku – v několika především středoevropských zemích ovládá na 200 firem. Kromě chemického, zemědělského a potravinářského průmyslu se Babiš angažuje výrazně v mediální sféře, k vlastní vydavatelské agentuře AGF Media a. s. přikoupil v červnu 2013 společnost Mafra a. s., vydavatele deníků Dnes, Lidové noviny atd.

V roce 2011 založil Andrej Babiš občanské sdružení ANO 2011 (Akce nespokojených občanů), ze kterého se o rok později stalo politické hnutí, se kterým se Babiš s dobrými vyhlídkami dívá k předčasným parlamentním volbám 2013. Při propadu pravice má velkou naději uspět.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.