Jiří Babica vařil českým vojákům v Afghánistánu. Přežil. Ví, jak se vaří dějiny?

[adsenseyu1]

Jiří Babica vařil českých vojákům, kteří slouží na zahraniční misi v Afghanistánu. Doprovodil jej sám náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek. Zpravodajské servery informují, že Jiří Babica na základně v Lógaru především griloval a pekl palačinky a sám Jiří Babica na Facebooku sdělil, že v Afghanistánu bude natáčet speciální díl své cooking show Babicovy dobroty. Tolik zpravodajství.

Jiří Babica je svéráz. Mnozí jej nemají rádi, parodují jej, smějí se mu, říkají, že jen dokládá úpadek české gastronomie. Pravdou je, že kečupu a přepáleného oleje používá Jiří Babica občas trochu víc, než by si strávníci zasloužili, na druhou stranu – Jiří Babica jen zviditelnil to, jak Češi vaří doma. Nezdravě a z co možná nejlevnějších surovin, o jejichž nutričních hodnotách lze než pochybovat.

Jiří Babica je zkrátka fenoménem, který si oblíbily nejširší vrstvy domácích kuchtíků a především kuchařek. Žádný jadrně se vyjadřující Zdeněk Pohlreich, žádná noblesní Dita P., žádný mladičký Martin Škoda, přezdívaný český Jamie Olivier. V domácnostech je in Babica.

Jak je důležité míti kuchaře aneb Jak se vaří dějiny

Jen o Jiřím Babicovi ale tento článek není. Je také o kuchařích, kteří se postavili za plotnu válečné kuchyně. S vařečkou v ruce a samopalem vedle sporáku. Jsou důležitější než střelivo. S prázdným břichem se špatně míří. Kdo má hlad, přemýšlí, jak ho ukojit. Zapomíná zabíjet. Vzpírá se rozkazům.

Váleční kuchaři. Jejich životy zůstávají veřejnosti většinou neznámé. Nestávají se hrdiny okamžiku, nepáchají atentáty na představitele nepřátelských mocností ani nevyvěšují vlajky nad dobytá města. Přesto se své pocty dočkali. V dokumentárním snímku Jak se vaří dějiny Petera Kerekese z roku 2008.

Dokument Jak se vaří dějiny, to je 6 válek, 12 receptů a 60 361 024 mrtvých. Představuje válečná utrpení od druhé světové války přes konflikt v bývalé Jugoslávii až po Čečnu očima polních kuchařů. Ti vzpomínají také na krveprolití v Alžíru, okupaci Československa v osmašedesátém a sovětský útok na Maďarsko v roce 1956.  Na 45. mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu získal cenu Zlatý Hugo za nejlepší dokument. Dokument je to zajímavý. Pokud jste jej zatím neviděli, ochutnejte:

Zpět na začátek, k Jiřímu Babicovi. Slušela by mu uniforma? Co myslíte?

[adsenseyu1]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *