Petr Nárožný. Stavební inženýr na jevišti

Petr Nárožný. Už desítky let patří k nejoblíbenějším hercům českých divadelních jevišť i filmového plátna, milují jej dospělí i děti, ke kterým promlouvá prostřednictvím večerníčkovského seriálu Mach a Šebestová. Profesionál každým coulem.

Divadlo jej bavilo už v dětském věku, kdy hrál ochotnicky v osvětové besedě, dlouhou dobu ale dostávalo přednost klasické vzdělání – po jedenáctiletce vystudoval stavební fakultu pražské ČVUT, ve stejné době pak začal působit, nejdříve na „částečný“ úvazek jako moderátor a bavič, když společně s hereckým kolegou Michalem Pavlatou uváděl koncerty skupiny Rangers (Plavci).

V roce 1973 se Petr Nárožný dočkal prvního stálého angažmá, když byl přijat do souboru legendární divadélka Semafor, kde společně s Luďkem Sobotou a Miloslavem Šimkem vytvořil úspěšnou komickou trojici. V roce 1980 přešel Petr Nárožný do Činoherního klubu, kde působí dodnes a kde se naplno projevil i jeho dramatický talent.

Ve filmu začínal Petr Nárožný v roce 1974, když si zahrál jednu z postav velmi úspěšné komedie Jáchyme, hoď ho do stroje. V dalších desetiletích si Petr Nárožný zahrál (především menší, ale výrazné) role v desítkách českých filmů, především pak komedií. Dodnes baví coby vzteklý šéfkuchař ve snímku Což takhle dát si špenát či neúspěšný podvodník ze „šéfovské“ série.

Stejně velký prostor dostává Petr Nárožný po celou svoji kariéru i v televizi, po roce 1989 i v dramatičtější poloze, např. v televizním seriálu Pojišťovna štěstí, zahrál si v sitcomu Hospoda, moderoval vlastní televizní pořad Zlatíčka.

Petr Nárožný a dětské publikum? Svým hlasem vychoval několik generací dětí – Mach a Šebestová, Žofka, Hugo z hor – večerníčky, které baví i dnes.

Petr Nárožný je ženatý, s manželkou Ivou má dvě děti.