V půli týdne. Knižní přehled Marcela Kupky 1.

[adsenseyu1]

Každou středu. Dvaapadesátkrát v roce. Tak často chci všem, kdo mají rádi knihy, představovat knižní novinky, které by dle mého názoru neměly zapadnout pod knihkupecké pulty a varovat před škvárem, který, sice dobře oblečen, je docela prázdný a smrdí. Začínáme dnes. Napoprvé bez škváru, i když Helena Vondráčková si svojí autobiografií o zmínku říká velmi hlasitě.

Na knižní novinky je tento týden bohatý. Bradbury, Čik a nové Povídání o pejskovi a kočičce vyčnívají nad průměr:

Ray Bradbury: Zen a umění psát
(Pragma, 2004)

Nakladatelství Pragma v těchto dnech vydává dotisk té nejúžasnější knihy o psaní, jakou jsem kdy držel v ruce. Bradbury neučí techniku psaní, neučí psát ani škrtat. Neříká, jak co nejlépe popsat postavy, jak je včlenit do děje a jak jim vdechnout uvěřitelnou existenci.

Ray Bradbury učí psaní milovat a nebát se ho, když se právě nedaří naleznout ta správná slova, která mají posunout příběh dál. Nebudu to dále protahovat – zapomeňte pro tento okamžik na literární akademie a kurzy tvůrčího psaní a nechte se unést devíti nadšenými eseji básníka prózy Raye Bradburyho. Kniha Zen a umění týdne je můj TIP týdne.

Wolfgang Herrndorf:  Čik
(Argo, 2012)

V Německu získal Čik Cenu za literaturu pro mládež, neznamená to ale, že by byl určen pouze dětem a náctiletým. Čik je tady pro všechny generace. Příběh je jednoduchý a silný – čtrnáctiletý Maik je „tak trochu jiný“. Ve škole mu říkají „Cvoky“. Ale škola je momentálně to poslední, co by Maika mohlo zajímat. Začínají prázdniny. Bez rodičů.

Máma odjela na „farmu krásy“, rozuměj na protialkoholní léčení, otec je na dlouhé „služební cestě“, rozuměj na dovolené, s mladou sekretářkou.  Pak se objeví Čik. Přidrzlý syn ruských přistěhovalců, vlastnící ukradenou Ladu. Společně se vydávají na „road movie“ východním Německem.

V Německu se Čik stal okamžitě po vydání bestsellerem, práva na vydání byla prodána do 13 dalších, převážně evropských, zemí. Na to, jak si Čik povede v Česku, jsem zvědavý, kniha sice není prvoplánově „ostalgická“, ale přeci jen – road movie po východním Německu napovídá hodně. Čika určitě doporučuji. Už proto, že mi jeho jméno připomíná Čuka. A Geka. A dobu, kdy se na toaletní papír stály fronty.

Josef Čapek: Povídání o pejskovi a kočičce
(Triáda, 2011)

Triáda patří v České republice k vydavatelské špičce. Ivan Blatný a Pomocná škola Bixley, poezie Czeslawa Milosze nebo třeba legendární Deník Anny Frankové. To vše je Triáda. A také soustavná péče o dílo Josefa Čapka. V Triádě dosud vyšly dva svazky Čapkových prozaických děl, jeden svazek publicistické tvorby a esejistický sborník Knihy o umění.

Nyní vydává Triáda čtenářsky nejznámější Čapkovo dílo, knihu Povídání o pejskovi a kočičce.  Ta se dočkala mnoha vydání, v polistopadové nakladatelské džungli i pirátských, vydání z Triády se ale liší, poprvé od roku 1948 vychází Povídání o pejskovi a kočičce v kompletní podobě, včetně desátého příběhu Jak pejsek s kočičkou slavili 28. října.

——————————————————————————————————————————————————————

Další tipy na knižní novinky (20.6.-26.6.2012)

Další tipy už jen telegraficky:

  • Karen Thompsonová: Věk zázraků (Jota, vyšlo 20.6. 2012) – dystopie jsou momentálně na vrcholu popularity. Někde zločinci zaútočí elektromagnetickým impulsem (Vteřinu poté), ve Věku zázraků je na začátku přírodní katastrofa, zemětřesení, které má za následek postupné zpomalování rotace Země.  Příběh o životě v novém světě vypráví jedenáctiletá dívka.
  • Cormac McCarthy: Sadař (Argo, vyjde 26.6.2012) – Krvavý poledník, Tahle země není pro starý, Města na planině. Na přeskáčku jsem vyjmenoval „něco z McCarthyho“. Příští úterý přibude Sadař, předposlední McCarthy, který ještě nevyšel česky a zároveň jeho debut. Srdcovka.
  • Terry Pratchett: Šňupec (Talpress, vyšlo 20.6.2012) – Pratchett není moje krevní skupina, poprvé jsem se k němu dostal po třicítce, a přestože uznávám, že svoji poezii má, mě nikdy neoslovil. Jeho novinku Šňupec ale rád doporučím. Pro milovníky Úžasné zeměplochy nutnost, pro ty ostatní možnost, jak se s Pratchettem seznámit. I když od konce.

——————————————————————————————————————————————————————-

Telegraficky ze světa knih

  • Siť knihkupectví Luxor se rozrůstá o další pobočku. Právě dnes (20.6.2012) otevírá Luxor v Praze na Flóře
  • Skvělá zpráva pro grafomany. Ebookforum.cz, známé v posledních letech spíše jako shromaždiště odkazů na nelegální kopie elektronických knih, zahájilo vydavatelskou činnost. Za svoji práci si vezme 25% z případných dobrovolných příspěvků těch, kdo si vydané dílo stáhnou.
  • Žebříček naučných knih  SČKN ovládl Zdeněk Pohlreich – dva díly Šéfa na grilu doplňuje Šéf na smetaně. Za poslední měsíc Zdeněk Pohlreich vydal tři kuchařky. Babica může tiše závidět. Pokud je tedy závidět co.
  • Ve čtvrtek 21. června se uskuteční první české twitteropsaní.

Tolik napoprvé. Těším se zase za týden ve středu.

Marcel Kupka

Člověk, který má rád příběhy. Zakladatel a exmajitel knihkupectví Eruditus.cz (na to vzpomínám rád), poslední dva roky jsem pracoval pro Euromedia Group.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.