V půli týdne. Knižní přehled Marcela Kupky 2.

[adsenseyu1]

Knižní novinky. Doporučení. A něco málo z dění na knižním trhu navíc. Jen „škvár“ zase nebude. Myslím si, že strefovat se do neumětelství někoho druhého nemá moc smysl, to přenechám jiným. Já raději budu psát o tom dobrém. Knižní přehled Marcela Kupky je tady podruhé.

Co z knižních novinek, dotisků a knih vůbec mě tento týden zaujalo natolik, že bych to rád doporučil i vám?

Eva Lustigová: Tvoje slza, můj déšť (+ DVD)
(Academia 2012)

Arnošt Lustig je právem řazen mezi nejvýznamnější české spisovatele posledních padesáti let. Prožil koncentrák a tohle trauma jeho knihami prostupuje. Někdy více viditelně, někdy méně. Vždy je ale z jeho příběhů znát a cítit. Nakladatelství Academia vydává v těchto dnech vcelku unikátní knihu. Unikátní proto, že je doplněna časosběrným dokumentem. Pokud se chystáte na filmový festival do Karlových Varů, vězte, že právě tady bude mít 87 minut dlouhý dokument oficiální premiéru.

Filmový dokument byl natáčen od Lustigových osmdesátin v roce 2006 a končí jeho smrtí v únoru 2011. Samotná kniha představuje  Arnošta Lustiga v rozhovorech s dcerou Evou, Květou Fialovou, Milošem Formanem či Ivanem Passerem.

Bez dalších dlouhých řečí – doporučuji.

James Joyce: Dubliňané
(Odeon 2012)

Není tomu tam dlouho, co jsme oslavili (tedy já přímo ne) Bloomsday. A je to několik dnů, co Odeon („záruka kvality“  TM) vydal nový překlad Dubliňanů Jamese Joyce. Proč Dubliňany doporučuji? Jsou dobré na seznámení s Joycem pro ty, kdo se hrozí rozsahem neskutečného a myšlenkově nesmírně rozsáhlého Odyssea. Dubliňané, to je vlastně Odysseus v kostce. Patnáct povídek naladí čtenáře na Joyceovu notu a přiblíží život v Dublinu na přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Ani tady nemá smysl rozepisovat se – Dubliňany z Odeonu doporučuji

Cormac McCarthy: Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě
(Argo 2012)

Argo vydává v těchto dnech (zmínil jsem se i posledně) McCarthyho debutový román Sadař. K Sadaři si cestu ještě najdu, věřím, že i vy, dnes bych ale rád připomněl jiný McCarthyho román – Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě.

Už jsem několikrát zmiňoval, že právě Krvavý poledník bylo moje seznámení s McCarthym. Seznámení to bylo dech beroucí, Krvavý poledník je skutečně krvavý. Je krutý, umírají v něm nevinní, je to hodně syrové čtení, které bolí. Krvavý poledník je „zdivočelá země“ v pravém smyslu slova (nic proti panu Stránskému a díl od dílu šedivějícímu Martinu Dejdarovi).

Pokud chcete poznat Cormaca McCarthyho v nejlepší formě a dosud ho neznáte, začněte Krvavým poledníkem. Nebudete litovat.

—————————————————————————————————————————————————————

Další knižní tipy a novinky  (27.6.-3.7.2012)

Stejně jako minule opět již jen telegraficky:

  • Hilary Mantelová: Za temnotou (vyjde 29.6.2012) – na ceny Češi slyší, Pulitzerova, Bookerova a samozřejmě Nobelova cena jsou pro neznalého čtenáře zárukou „kvality“. A platí to i pro ceny domácí, Literární cena Knižního klubu nebo Magnesia Litera prodají i ležáky. A když se navíc z křehké Vietnamky stane písecký švarný mládenec (modří vědí)… ale zpět – Za temnotou je groteska černá jako noc. Určitě zkuste, i když žádnou cenu nezískala. Tu získala jiná kniha autorky – Wolf Hall. Má Booker Prize 2009. Vydává Argo
  • František Kotleta: Fakt hustej nářez (vyšlo 28.6.2012) – „Kdybych nebyl Kulhánkem, chtěl bych býti Kotletou“. Takhle nějak to klasik české fantasy řekl, když na  Frantu Kotletu ukázal jako na svého nástupce. Opakuji, nástupce, nikoli epigona. A čtenáři mu dávají za pravdu. Bratrstvo krve 2 je ještě krvavější řež než jednička stejného jména. Přežije lidstvo? Nebo nás ovládnou transvestité? Trochu (pro mě) překvapivě vydává Epocha.
  • J.D.Robb: Smrtící vzpomínky (vychází 29.6.2012) – Nora Roberts je žena mnoha tváří. Píše pod svým vlastním jménem, píše i pod několika pseudonymy. J.D.Robb je jedním z nich. Smrtící vzpomínky jsou pro mě nejnapínavějším dílem celé „smrtící“ série. Na cestu na dovolenou výborné čtivo. Mimochodem, J.D.Robb vypadá jako mužské jméno. Je to úmysl? Jako třeba J. K. Rowling? Tam to úmysl je, Bloomsbury se v roce 1997 bálo, že pokud bude na obálce prvního Harryho Pottera ženské jméno, nebude se Kámen mudrců prodávat…
  • Bernard Cornwell: Smrt králů (vychází 2.7.2012) – můj poslední předprázdninový tip. Bernard Cornwell je sázka na jistotu. Historický román patří k létu jako… jako třeba sandály bez ponožek.

——————————————————————————————————————————————————————–

Telegraficky ze světa knih

  • Helena Vondráčková pokřtila v Luxoru svoji autobiografii. Zda se křtu zúčastnila Marta Kubišová nebo Jiří Vondráček není známo. Můžeme jen doufat, že se Helenina kniha bude prodávat ve všech knihkupectvích, pokud ne, připravme se na žalobu podobnou té, které se musí bránit rádia, která prý Helenu hrají málo. Tedy, málo na její vkus.
  • Mladá Fronta se rozhodla spustit plnosortimentní (tedy včetně titulů, distribuovaných Albatrosem, Alpressem, Kosmasem, Euromedií a Pemicem) internetové knihkupectví. Podle textu na Kniha.cz má být velký, nový a rychlý. Osobně se těším a jsem zvědav, jak se nová Kniha.cz s trhem popere.
  • George R. R. Martin a Hra o trůny. Mistrovský fantasy epos vydává Talpress. Vysílá HBO. Nyní se přidává Egmont. Hra o trůny má vyjít 10. července jako komiks. Trochu mě z toho jímá hrůza.

Tolik napodruhé Těším se zase za týden ve středu.

Marcel Kupka

Člověk, který má rád příběhy. Zakladatel a exmajitel knihkupectví Eruditus.cz (na to vzpomínám rád), poslední dva roky jsem pracoval pro Euromedia Group.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.