V půli týdne. Knižní přehled Marcela Kupky 3

[adsenseyu1]

Další týden za námi, sepsal jsem pro vás třetí Knižní přehled. Začnu výročím. Dvojnásobným výročím. Slaví autor, kterého velmi obdivuji a kniha, která patří mezi mé nejoblíbenější.

A to není vše. Také připomenu novou hvězdu „ženské literatury“ a jeden Hlubokej průser. A nakonec bude pohádka o Gorilách na Slovensku a kanadských přírodovědcích, kteří je tam vystopovali.

Lewis Carroll a Alenka. Nádherný příběh byl poprvé vydán před 147 lety

Alenka v říši divů. Nádherná kniha Lewise Carrolla o dívence, která se při výpravě za mluvícím králíkem propadne do říše fantazie, vyšla tiskem poprvé 4. července 1865. Prvním impulsem k Alenčině příběhu byl přitom výlet, který se udál o tři roky dříve – a také 4. července. V ten den Carrollovi dělala společnost děvčata Liddellova. Alice, jedna ze sester, se nejspíše nudila a tak jej vyzvala, ať vypráví nějaký příběh, něco zajímavého, něco, co pobaví – tak se narodila Alenka. Báseň, která pozdější slavné dílo uvozuje slovy o „zlatém odpoledni“, připomíná právě tuto událost.

Alenka v říši divů. Měla a má hodně vykladačů, dobrých pokračovatelů i pochybných epigonů. Nekonečný příběh s létajícím psem Falcem, naposledy pak třeba Chlapec a robot Daniela H. Wilsona – dětská duše ve světě fantazie. Všechny mají svůj půvab a svoje kouzlo… a všechny mají svůj předobraz v Alence a jejích dobrodružstvích se Srdcovou královnou, Kloboučníkem, zajícem Březňákem a dalšími obyvateli podzemní fantastické říše.

Doporučuji všem, aby si tento týden Alenčina dobrodružství připomněli. Nejlépe četbou, filmová zpracování se zapovídají!

——————————————————————————————————————————————————————–

Knihy ale samozřejmě vycházejí i v létě, pro tento týden vybírám z novinek a dotisků tyto:

Alexander Solženicyn: Jeden den Ivana Děnisoviče
(Leda, 2012 – brožované vydání)

Rusko je zemí, v níž často vládnou podivíni. Nejdříve nechal Lenin postřílet vládnoucí dynastii a spustil tak několik desetiletí společenského marasmu, pak Stalin zavřel půl národa do gulagů. Když umřel, Chruščov, nový vládce Kremlu, dal osobní pokyn, aby osudy jednoho mukla  z gulagu byly vydány veřejně. Statisíce výtisků šokovaly statisíce čtenářů. Necelých deset let. V roce 1971 dal Brežněv všechny výtisky spálit.

Jak říkám, Rusko je zemí, v níž často vládnou podivíni. Novela Alexandra Solženicyna Jeden den Ivana Děnisoviče je toho důkazem. Pro ty, kdo ji četli i pro ty, kdo mají v dějinách literatury mezery a ještě o ní neslyšeli, vydává nakladatelství Leda paperbackové vydání za sympatických 99 Kč. Doporučuji, i když prázdninové čtení to bezesporu není.

Alexandra Potter: Já a pan Darcy
(Kristián, 2012)

Tahle knížka fascinuje. Vyskakuje z bannerů napříč Internetem a říká „kup si mě nebo mě vyhraj“, vídáme ji na plakátech v metru. Především se ale nebezpečně dlouho drží na špičce žebříčku SČKN (Svazu českých knihkupců a nakladatelů).

Alexandra Potter je v Británii a za oceánem stejným fenoménem jako bývala Helen Fieldingová. Její hrdinky jako kdyby vypadly z oka Bridget Jonesové, jejíž Deníky a další příběhy u nás vydávala Aurora. Novinku Alexandry Potter vydalo v dubnu nakladatelství Kristián, český debut jednačtyřicetileté autorky pak vydal Radioservis před loňskými vánocemi – jmenoval se Není přání jako přání a opět: bestseller jako hrom.

Alexandra Potter je ženská literatura v tom nejlepším slova smyslu. Lze jen doufat, že česky postupně vyjde i jejích dalších již napsaných sedm knih, ženám a dívkám Alexandru doporučuji.

Eoin Colfer: Hlubokej průser
(Albatros Plus, 2012)

Psát pro dětské, dospívající a náctileté publikum jednou přestane bavit každého. Joanne Rowlingová vydává svoji první „dospělou“ knihu po Harry Potterovi na podzim, Eoin Colfer, jehož hrdinou byl dosud jen Artemis Fowl, geniální dětský zločinec, se vydal do světa dospělých už loni. Pokud se hlásíte s poznámkou, že pro dospělé čtenáře psal už dříve, když se pokusil (bohužel nepovedeně) na žádost dědiců práv navázat na pětidílného Stopařova průvodce po Galaxii dílem šestým (jmenoval se A ještě něco…), ok. To ale bylo něco jiného.

Sám za sebe Eoin Colfer vykopl až románem Hlubokej průser (anglicky Plugged). Přiznám se, že knihy, které se snaží čtenáře šokovat názvem, který navíc vůbec nekoresponduje s názvem původním, ve mně nebudí ani zbla důvěry. Čiší z nich snaha prodat. Mám to takhle prostě nastavené. Samotnou knihu hodnotit nebudu, příběh žoldáka, který z válečné fronty v Libanonu přešel na válečnou frontu do New Jersey, může být ale docela fajn čtením. Už proto, že ukazuje, jak se dokázal Eoin Colfer vnitřně přetransformovat z autora pro děti na autora pro dospělé. Podle zahraničních recenzí se mu to celkem povedlo.

——————————————————————————————————————————————————————–

Telegraficky ze světa knih

  • Už jsem zmínil Ledu, Solženicyna a brožované vydání. Leda vydává v těchto dnech hned několik známých titulů v měkké vazbě a v ceně od 99 Kč do 149 Kč. Kromě Solženicyna vyšel například Rozum a cit Jane Austenové, dvojice bestsellerů Khaled Hosseini Lovec draků a Tisíce planoucích sluncí nebo Bleskové portréty 20. století Paula Johnsona.
  • Svoji knihu má už i Eva Zaoralová. Jmenuje se Život s filmem a slavná česká filmová kritička ji pokřtila na karlovarském filmovém festivalu.
  • Svoji knihu zatím nemá, ale píše, nejslavnější vězeň posledních měsíců. Svoji variaci na Reportáž psanou na oprátce chystá David Rath. Psát umí, knih už napsal několik. Nic bližšího zatím známo není.
  • Na Slovensku vychází kniha o Gorile. Napsal ji Kanaďan. Nevím, co se na Slovensku pije, ale osobně si myslím, že gorily na Slovensku nejsou. Nebo že by přece… v Bratislavě?

Pro tento týden je to vše, těším se za sedm dnů na shledanou
Marcel Kupka

Člověk, který má rád příběhy. Zakladatel a exmajitel knihkupectví Eruditus.cz (na to vzpomínám rád), poslední dva roky jsem pracoval pro Euromedia Group.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.