V půli týdne. Knižní přehled Marcela Kupky 4

[adsenseyu1]

Elektronické knihy. Na celé čáře prý vítězí ty bez DRM, platforma Wooky je na umření. Tvrdí to alespoň tisková zpráva, kterou včera zveřejnil server feedit.cz. Je to pravda, není to pravda?  I o tom bude čtvrté V půli týdne.

Nejdříve ale knižní tipy – dnes bych vás chtěl upozornit na tři zajímavé chystané novinky. Jednu vydává nakladatelství Jota, dvě jsou z brněnského Hostu.

Ransom Riggs: Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
(Jota, 2012)

Příběh začíná strašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba k cestě na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objevuje rozpadající se trosky sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Když Jacob bloumá jeho opuštěnými ložnicemi a chodbami, ukazuje se postupně, že děti slečny Peregrinové byly víc než podivné. Byly možná nebezpečné. Možná byly na opuštěném ostrově drženy v jakési karanténě z velmi dobrých důvodů. A nějak – i když to zní jako něco nemožného – jsou možná stále naživu.

Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Zvláštní sbírka velice podivných fotografií. A především příběh plný zvratů. Takhle představuje svoji horkou srpnovou novinku nakladatelství Jota. Na první pohled zajímavý nápad – využít starých fotografií jako kostry příběhu. Uvidíme, svoje kouzlo to má.

Book trailer raději v původním znění, české hlasy mi přijdou moc umělé. Škoda.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti vychází 1. srpna, mohl by být jednou z knižních událostí prázdnin. Bude to mít ale těžké, Ransom Riggs je v tuzemsku neznámé jméno. A neznámá jména česká nakladatelství prodat neumějí. Čest výjimkám.

Henning Mankell: Neklidný muž
(Host, 2012)

Henning Mankell. Loni se v Hostu svezli na vlně popularity severské detektivky, když vydali česky jeho Číňana. Číňan detektivkou není, i když na začátku láká na šílený masakr, hromadu znetvořených mrtvol ve vyvražděné vesnici a červenou stužku. Ale mrtvoly detektivku nedělají.

Ale dosti Číňana. Mankell hvězdou  severské detektivky je a byl jí už v době, kdy Larsson a Nesbø ještě ani netušili, že jednou budou slavní spisovatelé.  Hrdina jeho příběhů, komisař Kurt Wallander, se poprvé (i když nějaké drobty už vyšly v Olympii a Mottu v době “předlarssonovské”) představí českým čtenářům 30. července. A nikoli svým prvním případem, ale až tím posledním.

Jak už jsem psal jindy a jinde (budu se s prominutím opakovat) – přijde  mi nedobré vydávat knihy, které tvoří v jistém smyslu nedělitelný celek, na přeskáčku nebo od konce. Tohle udělalo nakladatelství Kniha Zlín, když začalo vydávat detektivky Jo Nesba od prostředka s tím, že na první “holeovky” má práva Moba. Vyšla Nemesis a nebylo to nic moc. Bylo to, jako kdyby se člověk začal dívat na Nemocnici na kraji města od dílu, kde Sova zjistil, že Karel pije. Harry Hole si v předchozích dílech série vypěstoval jakýsi charakter, český čtenář se s ním v Nemesis těžko identifikoval. Až s poslední zatím vydanou “holeovkou” si mohl čtenář říkat, že Harryho zná a chápe jeho pohnutky.

Stejně tak komisař Wallander. Pokud dobře počítám, Mankell napsal 10 “wallanderovek”, první z nich v roce 1991, poslední pak v roce 2009 (Den orolige Mannen, anglicky jako Troubled Man v roce 2011). Kurt Wallander má za sebou dvacet případů, ve dvaceti románech se utvářela jeho osobnost, stejně tak se vyvíjely postavy kolem něj.

Jestli jsem jako čtenář schopen přijmout fakt, že například Argo vydává pozpátku Cormaca McCarthyho (jeho debutový Sadař vyšel před týdnem) a nevadí mi to, protože každá kniha rovná se jiný příběh a jiné postavy, u “sériových” detektivek mi podobný a nelogický způsob vydávání vadí.

Neklidný muž Henninga Mankella vychází v nakladatelství Host 30. července 2012.

Janusz Głowacki: Good night, Džerzy
(Host, 2012)

Jerzy Kosiński. Jednoho dne roku 1991 si napustil vanu, spolykal barbituráty a natáhl igelitový pytlík přes hlavu. Když ho našli, už nedýchal. Polský Žid, který se po válce emigroval do Spojených států, se stal jedním z nejváženějších amerických spisovatelů šedesátých a sedmdesátých let. V letech osmdesátých naopak patřilo k dobrému vychování o něm nemluvit. Bylo zpochybněno autorství jeho slavného Nabarveného ptáčete, románu o holocaustu, ukradl i námět románu Byl jsem při tom, který proslavila filmová adaptace s famózním Peterem Sellersem v hlavní roli. Sebevražda byla pro mnohé jen logickým vyústěním Kosińského života.

Janusz Głowacki se rozhodl, že o Kosińském napíše román. V Polsku se prodalo 90 000 výtisků, u nás to asi bude méně. Jestli jsem za Mankella Host káral, tady jej chválím. Vzestup a pád Jerzy Kosińského – to je příběh, který nemůže mít hluchá místa. Jsem zvědavý a těším se.

Román Good night, Džerzy vydává nakladatelství Host 1. srpna 2012

——————————————————————————————————————————————————————–

Telegraficky ze světa knih

  • Otevřené formáty válcují trh elektronických knih. Alespoň to tvrdí tisková zpráva, zveřejněná na serveru feedit.cz. Celá tisková zpráva sice vypadá jako PR prodejců otevřených formátů (také proto se hned vzápětí s vlastními čísly přihnal zástupce nakladatelství Jan Melvil Publishing, které prodává na uzavřené platformě Wooky), ale poměru 90 : 10 v neprospěch Wooky věřím. Na druhou stranu, příští rok to může být jinak a Palmknihy a eReading třeba zkrachují a Kosmas přejde na Wooky. Ne že bych jim to přál.
  • Narozeniny dnes slaví Craig Charles. Je mu 48 let. Že nevíte, kdo to je? Hraje Davea Listera, posledního žijícího člověka v sitcomu Červený trpaslík. Ten vyšel i coby knižní tetralogie v nakladatelství Argo. Pokud jste nečetli, napravte to.
  • Gabriel García Márquez je dementní, je to tragédie pro celý literární svět. Před několika dny jste tuhle zprávu našli v kulturních rubrikách všech významných on-line deníků. Svědčí to o ledasčem, o Márquezovi nikoli. K jeho věku, je mu pětaosmdesát, podobné nemoci patří, pokud někdo doufal, že denně deset hodin v kuse sepisuje nějakých dalších Sto roků samoty, byl naivní.
  • Kterak lze z lišejníků, bukvic, hlemýžďů a žab vyžíti. Kuchařku Čeňka Zíbrta, která poprvé vyšla v roce 1917, vydává nakladatelství Dauphin v přiléhavě nazvané edici Sporáček. S touhle kuchařkou se určitě nebudete muset bát růstu DPH. Rok je letos teplý a nadmíru vlhký, hlemýžďů pro kulinářské vyžití je a bude dost.  Tuhle knížku chci mít doma. Dobrou chuť.

A to je vše. Pokud jste nenašli to, co jste hledali, dejte mi vědět na marcel.kupka@gmail.com, můžeme to společně najít někdy jindy a někde jinde. Třeba ve vašem e-shopu. Nebo ve vašich novinách. Pokud se vám dnešní tipy líbily, těším se zase za týden

Člověk, který má rád příběhy. Zakladatel a exmajitel knihkupectví Eruditus.cz (na to vzpomínám rád), poslední dva roky jsem pracoval pro Euromedia Group.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.