Imrich Bugár. Životopis legendy disku

Jedenkrát mistrem světa, jedenkrát mistrem Evropy. Z olympiády v Moskvě stříbro, do Spojených států jej komunistický režim v roce 1984 nepustil, byť tvrdil, že je v životní formě. Imrich Bugár. 195 cm vysoký a 115 kg vážící atlet-diskař, který předvádí obdivuhodné taneční výkony v šesté řadě show České televize StarDance.

Žije v Česku, narodil se ale na Slovensku –  v Dunajské Stredě 14. dubna roku 1955. V sedmdesátých letech vystudoval v Praze Fakultu tělesné výchovy a sportu Karlovy univerzity.

Jako atlet začínal v Interu Bratislava, později závodil za pražskou Duklu – první velké úspěchy přišly záhy, na velkou medaili z mezinárodní soutěže dosáhl diskař Imrich Bugár poprvé na mistrovství Evropy v Praze v roce 1978 – skončil na třetím místě. Na olympijských hrách o dva roky později, v Moskvě 1980, dosáhl svého největšího úspěchu na olympijském kolbišti, když skončil stříbrný.

Ve výborně rozjeté kariéře diskaře pokračoval Imrich Bugár i v dalších letech – na prvním mistrovství světa v atletice v Helsinkách zvítězil (1983), rok nato se stal v Aténách diskařským mistrem Evropy. Letních olympijských her v Los Angeles se zúčastnit nemohl. Stejně jako další stovky sportovců zemí komunistického bloku, které na příkaz sovětského vedení losangeleské olympijské hry bojkotovaly.

Další velkou medaili už Imrich Bugár nikdy nezískal, svoji atletickou kariéru zakončil v roce 1995.  Připomeňme také, že na domácích sportovištích neměl za své kariéry konkurenci, českým diskařským mistrem se stal celkem třináctkrát – poprvé v roce 1978, naposledy v roce 1992.

Za své výkony se Imrich Bugár dočkal mnoha ocenění – v roce 1982 byl vyhlášen československým Sportovcem roku.

Po skončení kariéry začal Imrich Bugár v pražské Dukle pracovat jako funkcionář (pracuje tady dodnes), v roce 2006 se pokusil vstoupit do politiky, když (neúspěšně) kandidoval do Senátu jako nezávislý na kandidátce ČSSD.

Co se soukromí týče, Imrich Bugár je ženatý, s manželkou Olgou má dceru, také Olgu (1995).

V říjnu 2013 se Imrich Bugár stal jedním ze soutěžících televizní show StarDance.