Jozef Kroner. Představitel Tóny Brtka

Jozef Kroner, slovenský divadelní a filmový herec, přichází na svět 20. března roku 1924 ve Staškově u Čadce na slovenských Kysucích jako jedno ze dvanácti dětí železničáře.

Vzdělání získává Kroner nejprve na měšťanské škole v Trenčíně, tamtéž vystuduje i odbornou školu kreslení, poté pracuje Kroner v dělnických profesích ve strojírenském závodě v Považské Bystrici, zároveň se věnuje divadlu v tamním ochotnickém souboru (v letech 1947-48 působí v souboru Divadla pracujících).

Umělecký životopis Jozefa Kronera? Divadlu se upsal v roce 1948

Od roku 1948 se pak Jozef Kroner věnuje divadlu profesionálně, když získává angažmá v martinském Slovenské komorném divadle (pozdější Divadlo SNP), v roce 1956 se stává členem souboru slovenského Národného divadla v Bratislavě, na jehož jevišti pak bude působit až do roku 1984.

Již od svých hereckých počátků Jozef Kroner jako herec dokáže výstižně a pravdivě ztvárnit lidské osudy v jejich plné šíři, jeho svérázný mimický výraz a dikce ho předurčují k rolím převážně komickým a tragikomickým, často ztělesňuje lidské typy neumějící se bránit nástrahám okolního světa.

Takový je například jeho Barnabáš ve hře „Tanec nad pláčem“ P. Zvona, Marco ve hře „Pohled z mostu“ A. Millera, Jožka Púčik v dramatu „Jožka Púčik a jeho kariéra“ I. Stodoly, Vang ve hře B. Brechta „Dobrý člověk ze Sečuánu“ či Matěj Nič ve hře „Pokus o létání“ J. Radičkova.

Stejně bohatá jako kariéra divadelní, je i Kronerova kariéra herce filmového, Jozef Kroner patří vůbec k nejobsazovanějším slovenským filmovým a televizním hercům (debutuje v roce 1950 rolí pletárenského mistra Jozefa v komedii „Katka“ J. Kádára).

Máte rádi filmy? Zasloužíte si tu nejlepší televizi (domácí kino)

Na filmovém plátně a na televizní obrazovce přitom představuje především malé, bezvýznamné hrdiny, člověka z okraje společnosti, žánrovou figurku – tak je tomu např. ve filmech „Pacho, hybský zbojník“, „Statečný zloděj“ či oscarovém snímku J. Kádára a E. Klose z roku 1965 „Obchod na korze“, kde v postavě Tóna Brtky vytváří svoji životní filmovou roli.

Na televizních obrazovkách se Jozef Kroner objevil mnoha televizních inscenacích, filmech a seriálech, mimo jiné v seriálu J. Jakubiska „Tisícročná včela“, nejznámější je pak nejspíše jeho stařeček Pagáč ze seriálu „Slovácko sa nesúdí“.

Během své kariéry Jozef Kroner spolupracuje i s rozhlasem.

Jozef Kroner je autorem knihy humorných příběhů ze světa rybářů „Herec na udici“ a vzpomínkové knihy „Herec nejen na udici“.

Jozef Kroner umírá 12. března roku 1998 v Bratislavě, v jeho hereckých šlépějích úspěšně pokračuje jeho dcera Zuzana Kronerová.