Nicklas Lidström, švédská hokejová hvězda, opouští po 20 letech NHL

[adsenseyu1]

Dvacet let. Dvacet sezón v kanadsko-americké hokejové NHL. Švédský obránce Nicklas Lidström dnes na tiskové konferenci v Detroitu (v Joe Louis Areně) oznámil, že jeho hokejová kariéra je u konce. Švédský hokej i NHL, především  Lidströmův klub Detroit Red Wings,   ztrácejí jednoho z nejúspěšnějších obránců posledních dvou dekád vůbec – byl to právě Nicklas  Lidström, kdo v letech 2001, 2002, 2003, 2006, 2007, 2008 a 2011 získal celkem sedmkrát James Norris Memorial Trophy pro nejlepšího obránce NHL. Hokejový svět opouští výjimečná osobnost, přezdívaná Pan Dokonalý (The Human Perfect).

Životopis Nicklase Lidströma? Hokej. Nic jiného.

Nicklas Lidström, 185 cm vysoký a 85 kg vážící hokejový obránce, hrající s číslem 5 na dresu,  se narodil 28. dubna roku 1970 ve švédském Västerås. Tady také s profesionálním hokejem začínal, za Västerås IK hrál od roku 1988 do roku 1991. Rok 1988 byl pro kariéru Nicklase Lidströma důležitý ještě z jednoho důvodu – jako 53 hráče celkem jej draftoval tým NHL Detroit Red Wings.

Za Detroit Nick Lidström poprvé nastoupil v sezóně 1991/1992. Zůstal mu věrný dodnes, v červenobílém dresu Rudých křídel odehrál 1654 zápasů, v nichž si připsal celkem 1142 bodů v kanadském bodování, během své kariéry byl 12 nominován do Utkání hvězd. S Detroitem celkem čtyřikrát získal Stanley Cup, v roce 2002 jako první evropský kapitán klubu. Dvakrát si triumf vychutnal společně s Dominikem Haškem (2002 a 2008). V historickém žebříčku kanadského bodování NHL je Nicklas Lindström šestým nejlepším obráncem.

Mistr světa, olympijský vítěz, Stanley Cup. Lindström vyhrál, co se dalo

Hokejový životopis Nicklase Lidströma je nekončící výčet ocenění a úspěchů. Pokračujme. V roce 2002 se stal Nicklas Lidström prvním Evropanem, který získal Conn Smythe Trophy pro nejužitečnější hráče sezóny. Slavný obránce je také členem takzvaného Triple Gold Clubu (také nazývaný jako Zlatá trojkorunka), který sdružuje hokejisty, kteří dokázali získat tři nejprestižnější trofeje, které může hokejista vůbec získat – titul mistra světa, titul olympijského vítěze, Stanley Cup.

Nicklas Lidström se stal mistrem světa v roce 1991 (celkem hrál na třech mistrovstvích světa), olympijské zlato získal se švédským výběrem v roce 2006 v Turíně (olympijských her se zúčastnil čtyřikrát).

Ve své poslední sezóně odehrál Nicklas Lindström za Detroit 70 zápasů, ve kterých nasbíral celkem 31 bodů. Vůbec poslední zápas za Detroit odehrál v prvním kole play-off, v němž Rudá křídla vypadla s Nashville Predators.

Nicklas Lindström je ženatý, s manželkou Annikou má syny Kevina, Adama, Samuela a Lucase. Dá se s jistotou říci, že minimálně jeden ze synů se vydá v otcových stopách a kdo ví, možná vyslyší povzdech Wayne Gretzského, který se v emotivní reakci na dnešní Lindströmovo vystoupení nechal slyšet, že kanadsko-americká NHL ztrácí jednu z největších osobností své historie vůbec.

Ta slova vůbec nejsou přehnaná.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *