Žofie Kanyzová: Krásná paní a lunární kalendář

Žofie Kanyzová? Manželka herce Jana Kanyzy, kterého známe v posledních letech ponejvíce z role ředitele kamenické nemocnice Hoffmana v seriálu Ordinace v Růžové zahradě, se proslavila coby žena, která už patnáct let vydává veleúspěšný Lunární kalendář Krásné paní. Zatím posledním je ten pro rok 2014.

Herectví nevyšlo, loutkoherectví ano

Kdo je Žofie Kanyzová? Veřejně známá, na rozdíl od manžela, příliš není, pojďme si ji představit. Narodila se 31. října roku 1949 ve Vsetíně. Od dětství chtěla být herečkou, ale v době, kdy dospívala, nebyly vysoké herečky příliš v kurzu – jejích 180 cm bylo na překážku.

Když herectví nevyšlo, chtěla zkusit veterinu nebo práva, nakonec ale vystudovala loutkoherectví a pracovala ve Studiu Jiřího Trnky. I ve filmu si ale nakonec zahrála, když si ji vybral režisér Karel Kachyňa do role Lilly ve svém snímku Láska mezi kapkami deště.

Lunární kalendář Krásné paní. Základy položila babička Anna

Lunární kalendář Krásné paní, který patří každoročně k nejprodávanějším knižním titulům, má podle Žofie Kanyzové základ ve vědomostech, které jí v mládí předala babička Anna. Ta jí radila, jak využít jednotlivé fáze měsíce ve svůj prospěch – k hubnutí, získání životní energie i dobré nálady.

Jednotlivé rady a moudrost našich předků Žofie Kanyzová už celých patnáct let přetavuje do knižního rádce – Lunární kalendář Krásné paní 2014 je zatím posledním.