Filip Forman. Florbal je pro něj vším

Má pověst florbalového supertalentu. S českou florbalovou reprezentací se už ve svých dvaceti stal v roce 2022 vícemistrem světa, když český tým podlehl až ve finále šampionům ze Švédska. Má i dvě zlata z mistrovství světa ve florbale juniorů. Útočník Filip Forman je právem považovaný za největší naději českého florbalu.

Životopis Filipa Formana? S florbalkou v ruce se snad už narodil

Narodil se 4. srpna roku 2002 v Praze, florbal hraje snad od narození. A celou dobu v za jeden klub, a to klub spojený především s fotbalem, klokanem ve znaku a legendárním „ďolíčkem“ – ano, řeč je o Bohemians Praha.

Florbal začal Filip Forman hrát jako devítiletý, když u něj sport s plastovým míčkem a hokejkou zvlítězil nad fotbalem a hokejem. Jeho prvním trenérem v Bohemians, týmu, který bývá označován za líheň talentů, byl bratranec Martin. A aby byl „rodinný klan“ úplný – spoluhráčem v Bohemians mu byl i starší bratr Mikuláš. Florbal ale není vše, co Filipa momentálně živí – při všem sportovním nasazení vystudoval stavební průmyslovku.

Do české florbalové Superligy naskončil Filip v sezóně 2019/2020. Hned se stal nejproduktivnějším hráčem svého týmu. Po covidové přestávce pak ve florbalové sezóně 2021/2022 začal nastupovat na Bohemians jako kapitán a dosáhl na vítězství v kanadském bodování Superligy – jako nejmladší hráč její historie vůbec.

Filip Forman a reprezentace?

Poprvé nastoupil za výběr do 19 let na mistrovství světa v roce 2016 – a hned z toho bylo zlato. Další dvě zlata přivezl z mistrovství světa juniorů, na obou soutěžích se zároveň dostal do All-stars týmu. A aby byl výčet úplný – v roce 2022, to už s „dospělou“ reprezentací, dosáhl Filip Forman na stříbro.

Hráčským vzorem je švédská legenda Martin Östholm, při hře používá hůl Oxdog hyperlight.