J. R. R. Tolkien: Vypravěč, který stvořil Středozemi

John Ronald Reuel Tolkien je, a dlužno říct, že plným právem, považován za jednoho z největších vypravěčů 20. století. Jeho díla, včetně „Hobita“ a „Pána prstenů“, mají nezastupitelné místo v literatuře a představují základ moderní fantasy. Ostatně, fanoušky tohoto svébytného žánru je oslavován jako jeho skutečný otec.

Životopis J. R. R. Tolkiena? Svoje příběhy psal nejprve pro svoje děti

John Ronald Reuel Tolkien se narodil 3. ledna 1892 v Bloemfonteinu na jihu Afriky, ve třech letech, po smrti otce, se ale jeho rodina přestěhovala do Birminghamu. V roce 1904 přišel pozdější slavný spisovatel i o matku, která zemřela na cukrovku. Dvanáctiletého chlapce pak vychovával (na přání matky) kněz Francisem Xavierem Morganem.

 

Již od mládí měl Tolkien silný zájem o jazyky a literaturu, což později ovlivnilo jeho kariéru. Studoval na Exeter College v Oxfordu, kde získal titul v anglické literatuře.

První světová válka měla na Tolkiena hluboký dopad. Sloužil jako důstojník v britské armádě a jeho zkušenosti z bojiště ovlivnily jeho psaní, především v zobrazení boje mezi dobrem a zlem. Po válce se vrátil do Oxfordu, kde se stal v roce 1925 profesorem anglosaské literatury. Učit na této prestižní škole přitom začal už v roce 1920, skončil až s odchodem do důchodu v roce 1959.

J. R. R. Tolkien v roce 1925. Zdroj: Wikipedia.org

Tolkienova literární kariéra začala s „Hobitem“, který původně napsal pro svoje děti a který poprvé vyšel v roce 1937. Jeho fenomenální úspěch vedl k vytvoření Tolkienova nejslavnějšího díla. Ano, řeči je o trilogii „Pán prstenů“, která byla postupně vydána mezi roky 1954-1955. Tato epická sága, zasazená do bohatě vykresleného fantasy světa Středozemě, se stala jednou z nejprodávanějších knih v historii a měla obrovský vliv na žánr fantasy.

J. R. R. Tolkien vytvořil rozsáhlou mytologii Středozemě, která zahrnuje knihy jako „Silmarillion“ a „Nedokončené příběhy“, vydávané posmrtně jeho synem Christopherem Tolkienem. Tolkienovy příběhy jsou dokonalé svým detailním světem, včetně vlastních jazyků, které sám vytvořil.

Tolkienův vliv v literatuře a kultuře je nezměrný. Jeho díla inspirovala nesčetné spisovatele, umělce a filmaře a vedla k obnovenému zájmu o fantasy literaturu. Jeho příběhy o hrdinství, přátelství a odvaze zůstávají milované generacemi čtenářů.

J. R. R. Tolkien zemřel 2. září 1973 v Bournemouthu, příčinou byl prasklý žaludeční vřed, Jeho příspěvek k literárnímu světu je nepopiratelný a jeho práce zůstává zdrojem radosti a inspirace.