Juraj Loj. Kapitán Netík z Prvního oddělení

První oddělení? Jeden z nejúspěšnějších detektivních seriálů České televize třetí sérií (prý) definitivně skončil. A právě do třetí série naskočilo ke starým známým hrdinům, kterým velel mjr. Tomáš Kozák v podání Ondřeje Vetchého, i několik nových tváří. Tou patrně nejvýraznější bych kpt. Jiří Netík, jenž na I. oddělení přestoupil z protidrogového jako vyšetřovatel.

Nový hrdina je v českém filmovém a televizním prostředí zatím nepříliš okoukanou tváří. Není divu, kapitána Netíka si s chutí zahrál Juraj Loj, slovenský herec, který si popularitu získal v seriálu Búrlivé víno.

Juraj Loj a jeho životopis? Začínal v divadle, proslavil jej televizní seriál

Juraj Loj se narodil 20. února roku 1984 v Bratislavě. Vystudoval bratislavskou VŠMU, věnuje se herectví, má ale i další umělecké vlohy – výborně maluje. Jako herec začínal Jural Loj na prknech, která znamenají svět, jeho domovskou scénou bylo od roku 2006 Divadlo Andreje Bagara v Nitře.

Tady vydržel několik let, po neshodách s vedením divadla ale odešel, resp. v roce 2012 se z něj stal hostující člen souboru, který již nebyl obsazován do novým her a v roce 2013 divadlo definitivně opustil

Ve stejné době se Jural Loj začal výrazněji prosazovat na televizní obrazovce. Po epizodní roli v seriálu Ordinace v růžové zahradě (v jeho slovenské verzi) v roce 2007 se objevil ještě v několika malých rolích v dalších seriálech, v roce 2012 se pak stal jednou z hlavních tváří seriálu Bouřlivé víno.

Na filmovém plátně se Juraj Loj objevil poprvé v krimi komedii Tygři ve městě z roku 2012, o sedm let později si zahrál jednu z hlavních rolí v mysteriozním snímku Trhlina na motivy bestselleru Jozefa Kariky. Za svůj herecký projev v českém snímku Šarlatán byl v roce 2020 nominován jako Nejlepší herec ve vedlejší roli.

Juraj Loj a jeho osobní život? Jeho partnerkou je slovenská herečka Zuzana Kanócz, kterou čeští diváci znají například z filmu Román pro ženy natočeném na motivy Románu Michala Viewegha. Mají spolu tři děti – dcery Izabelle a Leylu a syna Lucase.