Lamine Yamal. Španělský fotbalový zázrak na vzestupu

Jmenuji se Yamal a jsem historicky nejmladším fotbalistou, který kdy dal gól na mistrovství Evropy ve fotbale. I tak by se mohl od 9. července představovat španělský fotbalový reprezentant Lamine Yamal, když skóroval v prvním poločase semifinálového souboje s Francií.

Kdo je Lamine Yamal? A kde se vzal jeho neobyčejný talent? A vykoupí ho někdy někdo z FC Barcelona, kde má výkupní klauzuli na částku jedné miliardy eur? Na část otázek vám odpoví životopis Lamine Yamala na našem webu.

Životopis Lamine Yamala? Fotbal je jeho život od sedmi let

Lamine Yamal Nasraoui Ebana, jak zní celé jeho jméno, se narodil 13. července 2007 v Esplugues de Llobregat ve Španělsku, je jedním z nejtalentovanějších mladých fotbalistů současnosti. Jeho otec je původem z Maroka a matka pochází z Rovníkové Guineje, on sám se už jako teenager vypracoval mezi hvězdy FC Barcelona a španělské reprezentace. Ostatně, v Barceloně také vyrůstal.

Začátky Yamalovy fotbalové kariéry? Už ve svých sedmi letech se v roce 2014 připojil k proslulé akademii La Masia v roce 2014, brzy se pak dostal do hledáčku fotbalových skautů španělských velkoklubů. V dubnu 2023 pak debutoval za první tým slavné Barcelony – to mu bylo pouhých 15 let a stal se tak nejmladším hráčem, který kdy nastoupil za první tým Barcelony ve španělské La Lize.

Yamalova současnost? Na podzim roku 2023 podepsal nový kontrakt s Barcelonou, který zahrnuje výkupní klauzuli ve výši 1 miliardy eur. Tento kontrakt je platný až do roku 2026 a po dosažení plnoletosti bude automaticky prodloužen.

V Barceloně se Yamal rychle stal klíčovou postavou týmu. V říjnu 2023 se stal nejmladším střelcem v historii La Ligy, když skóroval proti Granadě. Také debutoval v Lize mistrů, kde se stal nejmladším hráčem, který nastoupil v základní sestavě.

Pánem rekordů je Lamine Yamal i co se týká španělské reprezentace. Za Španělsko poprvé nastoupil v září 2023, kde debutoval v kvalifikačním zápase na Euro 2024 proti Gruzii. Stal se tak nejmladším hráčem a zároveň střelcem v historii španělské reprezentace. Na mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2024 v Německu Lamine znovu překonal několik rekordů. Stal se nejmladším hráčem, který kdy nastoupil na ME, a v semifinále vstřelil gól, čímž se stal i nejmladším střelcem v historii evropského šampionátu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *