Lore Bauer či Lara Bauer? Příběh ztracené německé dívky

Psal se 8. květen roku 1945, když se na silnici od Prahy nedaleko Plzně (u Ejpovic) před objektivem amerického válečného zpravodaje Orena W. Haglunda zjevila postava mladé ženy – vyčerpané, potlučené a dívající se do objektivu s prosebně sepjatýma rukama.

Filmový záznam, dlouhý 55 vteřin, byl dílem náhody, Haglund dokumentoval útěk odzbrojených jednotek wehrmachtu před ruským zajetím do zajetí amerického… i dnes ale budí velkou pozornost – kdo byla blondýna, pro kterou se vžilo označení „ztracená německá dívka“ a jejíž identita nebyla nikdy uspokojivě odhalena?

Fotografie „ztracené německé dívky“.

Jisté je jedno – mladá zbitá žena s rozcuchanými vlasy prchala s německými jednotkami před hněvem ruských vojáků. Těžko ale říct, zda jde o vojenskou pomocnici, zdravotnicí, milenku některého z důstojníků SS nebo etnickou Němku, kterých v tu dobu z Česka prchalo nemálo. Na snímku je označována jako „SS Girl“.

Není ale zřejmé, zda jde o prokázanou informaci, nebo jen o dovětek, který napsal sám fotograf proto, že dívka byla nalezena u těl postřílených příslušníků SS ležících kousek dál u silnice. Leccos naznačuje její oděv – velké nepadnoucí kalhoty možná patřily nějakému muži, jisté je, že „ztracená německá dívka“ byla zbita a znásilněna.

Jméno „ztracené německé dívky“? Podle mnohých jde o Lore Bauer, pomocnici Luftwaffe. Ta byla v době, kdy už německá vojska kolabovala a armádě se nedostávalo mužů, spolu s dalšími mladými ženami povolána k obsluze protiletadlových děl, Na konci války se ocitla v tehdejším Československu, odkud se zmlácená vydala na západ.

Traduje se také, kameraman ji přesvědčil, že jí nechce ublížit tím, že jí dal americký cent. O desítky let později vnučka Lore Bauer jménem Emi položila právě tento cent na hrob amerického kameramana. 

Podle jiné teorie se „ztracená německá dívka“ jmenuje Lara Bauer, která se narodila 3. února 1921 a zemřela 30. října 1994. Narodila se v Kollerschlagu v Rakousku, byla pokřtěna jako římská katolička a v letech 1965 až 1985 působila jako letuška Pan Am.

Jisté je jedno – po skončení natáčení zmizela zmlácená mladá žena v propadlišti dějin. A to je to, co dráždí. Co myslíte, podaří se někdy dopátrat její identity, byť patřila k okupantům a svůj osud si (velmi zjednodušeně) zasloužila?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *