Peter Pellegrini. Budoucí slovenský prezident?

Peter Pellegrini? Jeho předci přišli na Slovensko z Itálie, on sám pochází z Banské Bystrice. Jeho politická kariéra je velmi bohatá, zatím dvakrát stál (a po parlamentních volbách v roce 2023 stále stojí) v čele Národní rady SR (slovenský parlament), několikrát byl ministrem, byl i místopředsedou vlády…

V roce 2024 ve slovenských prezidentských volbách Peter Pellegrini uspěl v prvním kole, když skončil s malou ztrátou za prvním Ivanem Korčokem. Spolu s ním se tak dostal do kola druhého, ve kterém se rozhodne o novém slovenském prezidentovi a nástupci Zuzany Čaputové.

Životopis Petera Pellegriniho? Do politiky vstoupil krátce po dvacítce

Slovenský politik Peter Pellegrini se narodil 6. října 1975 v Banské Bystrici, jeho maminka byla učitelka, otec automechanik. Vzdělání? Jeho akademická cesta vedla přes Ekonomickou fakultu Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici a Ekonomickou fakultu Technické univerzity v Košiciach, kde se zaměřil na financie, bankovnictví a investice. Právě zde položil základy pro svou budoucí kariéru v politice a veřejné správě.

Pellegriniho politická kariéra začala v roce 2006, kdy byl poprvé zvolen do Národní rady Slovenské republiky za stranu SMER-SD. Jeho politické působení zahrnuje funkce od tajemníka ministerstva financí až po ministra školství. V roce 2018 se pak Peter Pellegrini stal po jmenování prezidentem Andrejem Kiskou předsedou vlády SR. Stalo se tak po politické krizi, která následovala po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky​​​​.

Po odchodu z SMER-SD v roce 2020 založil Peter Pellegrini novou stranu HLAS-SD, s níž vstoupil do slovenské politické arény jako silný a nezávislý hráč. Jeho vize pro Slovensko je jasná – silný a starostlivý stát, sociálně spravedlivá společnost a zjednotený národ schopný čelit výzvám současnosti i budoucnosti​​.

Pellegriniho osobní život je stejně jako jeho kariéra plný pestrých zážitků a zájmů. Ve volném čase se rád věnuje cyklistice, lyžování a čtení literatury, což odhaluje jeho vyváženou a aktivní povahu. V roce 2019 se veřejně prohlásil za nepraktikujícího katolíka.

Jako kandidát na prezidenta Slovenské republiky stojí Peter Pellegrini před další velkou výzvou ve své politické kariéře. Jeho cíl? Stát se prezidentem lidí, prezidentem, který spojuje, ne rozděluje, a který představuje Slovensko s důstojností a hrdostí, doma i v zahraničí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *