Jevgenij Prigožin. Životopis Putinova šéfkuchaře

Jevgenij Viktorovič Prigožin, jméno, které se od února roku 2022, od útoku Ruska na Ukrajinu, zmiňuje v českých médiích stále častěji. Právě on patří mezi nejbližší spolupracovníky prezidenta Vladimira Putina, je také spojován s financování tzv. Wagnerovy skupiny, soukromé armády, která bojuje po boku oficiální ruské armády na okupovaných územích Ukrajiny a jejímž vojenským velitelem je Dmitrij Utkin přezdívaný Wagner.

Za Wagnerovu skupinu často hovoří a s postupem času se stává stále hlasitějším kritikem vedení války v podání ministra obrany Sergeje Šojgu. Kdo je Jevgenij Prigožin? Má zkušenosti s armádním velením? Prošel důstojnickým výcvikem? A jak se dostal do blízkosti Vladimíra Putina?

Životopis Jevgenije Prigožina? Dvanáct let vězení i život v nejvyšších patrech ruské společnosti

Jevgenij Prigožin se narodil 1. června 1961 v Leningradu v tehdejším Sovětském svazu jako syn lékařky Violetty Prigožinové. Vlastní otec zemřel krátce po jeho narození, matka jej vychovávala se svým druhým manželem Samuelem Žarkovem. Vzdělání získal Prigožin na sportovním učilišti (absolvoval v roce 1977), pak se nějaký čas věnoval závodní běhu na lyžích – člověk by až řekl, jaká škoda, že u sportu nezůstal po celý život, možná mohlo být na světě o trochu zla méně. Prvním trenérem mu byl nevlastní otec, lyžařský instruktor.

Jevgenij Prigožin s Vladimirem Putinem. Zdroj: Wikipedia.org

Prigožin ale mířil ve svém životě jiným směrem, sport a fair-play mezi jeho priority nepatřily. Už v roce 1979 byl poprvé (podmíněně) odsouzen za krádeže. O dva roky později už byly soudy přísnější – za organizovaný zločin, loupeže a organizování prostituce dostal 12 let nepodmíněně.

Přátelství s Putinem vyneslo Prigožina na výsluní

Po předčasném propuštění z vězení v roce 1990 začal Jevgenij Prigožin podnikat v oblasti potravinářství a restaurací. Na úplném začátku nebylo jeho podnikání nijak velké – s nevlastním otcem prodávali v Leningradě párky v rohlíku. Rozpad Sovětského svazu pak znamenal pro Prigožina nové šance na obchodní růst. Chopil příležitost za pačesy a brzy patřil mezi největší restauratéry v rodném městě. Jeho nejúspěšnější podnik byl petrohradský restaurační komplex s názvem Nový ostrov, kde hostil mnoho prominentních ruských a zahraničních osobností.

Známý se stal jako „Putinův šéfkuchař“ poté, co se jeho restaurace stala oblíbeným místem prezidenta Putina a jeho hostů. Díky přátelství s Putinem se Jevgenij Prigožin postupně dostával ke stále významnějším státním zakázkám, v průběhu let dostaly jeho firmy kontrakty v hodnotě vyšší než 3 miliardy dolarů.

Prigožin stojí za trollí farmou proti Západu, spojován je s žoldnéřskou Wagnerovou skupinou

V roce 2013 založil Jevgenij Prigožin společnost Internet Research Agency, známou i u nás jako „Trolí továrna“. Tato společnost se aktivně zapojuje do dezinformačních informačních kampaní po celém světě, jejím úkolem je podporovat ruské vidění světa. Její činnost dokonce ovlivnila prezidentské volby v USA v roce 2016.

Za tuto svoji činnost zařadilo americké ministerstvo spravedlnosti mezi třináct občanů Ruska obviněných z nezákonného ovlivňování prezidentských voleb. V březnu 2021 ho pak americká FBI zařadila na svůj seznam nejhledanějších zločinců a vypsala odměnu 250 000 dolarů na jeho dopadení.

Po útoku Ruska na Ukrajinu se Jevgenij Prigožin stále více objevuje coby podporovatel a mluvčí tzv. Wagnerovy armády, paramilitární organizace založené Dmitrijem Valerjevičem Utkinem. Wagnerovci bojují po boku stálé ruské armády a stejně jako ona páchají zvěrstva na okupovaných ukrajinských územích.

Na konci června 2023 se Wagnerova skupina pokusila o vojenský puč v Rusku – ten nakonec skončil smírem, po kterém Jevgenij Prigožin, Dmitrij Utkin a jejich armáda odešli do Běloruska. 23. srpna 2023 pak oba vrcholní představitelé Wagnerovy armády zemřeli při havárii (sestřelení) letadla, v němž mířili z Moskvy do Petrohradu.

Osobní život Jevgenije Prigožina?

Jeho manželkou byla  Ljubov Valentinovna Prigožinová, lékárnice a majitelka sítě ruských Muzeí čokolády. Vlastní také úspěšné wellness centrum, butikový hotel a denní lázně. To vše v Petrohradu. Manželé dceru Polinu, narozenou v roce 1992, a syna Pavla. Ten přišel na svět nejspíše v roce 1996.