Tip na knihu – Denise Mina: Konec vosí sezóny

Konec vosí sezóny aneb nejlepší britská detektivka roku 2012. Česky vychází v posledním zářijovém týdnu v nakladatelství Panteon. Autorkou je Denise Mina, v Česku debutující autorka napínavých příběhů se společenským přesahem.

Kdo je Denise Mina? Narodila se v roce 1966 ve skotském Glasgow, v rodiče inženýra, pracujícího v ropném průmyslu. V dětství a dospívání poznala celou Evropu – kvůli otcově práci se rodina často stěhovala, Denise poznala Paříž, nizozemský Haag, Londýn nebo třeba Bergen.

Jako šestnáctiletá se Denise Mina rozhodla jít vlastní cestou – opustila školu a začala se živit jako pomocná síla v domácnosti, v masokombinátu, nějaký čas se živila jako barmanka nebo pomocná ošetřovatelka v nemocnici. V jednadvaceti se Denise Mina rozhodla vzdělání si doplnit – začala studovat práva na univerzitě v Glasgow a začala také psát – hned její prvotina, nazvaná Garnethill a vydaná v roce 1998, získala ocenění za nejlepší britský detektivní debut, úspěšné byly i další dva díly volné trilogie, nazvané Exile a Resolution.

Následovalo několik dalších románů, až přišel Konec vosí sezóny, detektivní román s velkým společenským přesahem. Poprvé byl vydán v roce 2010 a ihned si získal zaslouženou pozornost čtenářů i kritiky – v roce 2011 získal Cenu Martina Becka, v roce 2012 pak byl oceněn jako Britská detektivka roku. A aby ocenění nebylo málo – stejné ocenění patří Denise Mina i za rok 2013, a to za román Gods and Beasts, v němž stejně jako v Konci vosího hnízda rozplétá nitky zločinu vyšetřovatelka Alex Morrowová.

Denise Mina: Konec Vosí sezóny (anotace knihy)

Nejlepší britská detektivka roku 2012

Bohatý finančník Lars Anderson se oběsí. Dědictví jeho podezřelých obchodů zle dopadá na jeho rodinu: dvě otcovou výchovou těžce poznamenané děti a zlomenou ženu.

Mezitím na předměstí Glasgow někdo brutálně zavraždí mladou ženu. Vyšetřovatelka Alex Morrowová začne rozplétat pavučinu lží, která obtáčí místní komunitu, Skotsko i stovky mil vzdálená místa.

Konec vosí sezóny je vynikající a velmi přesvědčivý vícevrstevný detektivní román, který sleduje zničující důsledky sobeckého počínání jednoho člověka ve světě zpustošeném hospodářskou recesí a zpochybňující vše, co bylo dříve pokládáno za posvátné.