Tip na knihu – Josef Haslinger: Jáchymov

Bóža Modrý. Slavný hokejový brankář (je i „členem týmu“ hokejové Síně slávy), mistr světa 1947 a 1949. V roce 1950 byl ve vykonstruovaném procesu (Causa Modrý) společně s dalšími hokejisty souzen za vlastizradu a odsouzen k 15 letům vězení. Čekalo ho pět let (pak byl s podlomeným zdravím propuštěn) v lágru Barbora v Jáchymově. Přežil, ale ne nadlouho – osm let po propuštění zemřel. Jáchymov si určitě přečtu. Je to skvělá medicína proti „blbý náladě“.

Román byl v roce 2011 oceněn rakouskou knižní cenou Rheingau Literatur Preis.

Josef Haslinger: Jáchymov

Potkají se náhodou: nakladatel a bývalá tanečnice. Majitel malého vídeňského nakladatelství Anselm Findeisen si přijede léčit těžkou chorobu pohybového ústrojí do starého lázeňského hotelu v Jáchymově, kde potká bývalou tanečnici. Ta mu začíná vyprávět příběh, který ji celý život doprovází. Je to tragédie jejího otce. Byl jím slavný brankář československé hokejové reprezentace Bohumil „Bóža“ Modrý.

Přestože byl od třicátých let hvězdou týmu, nemohly ho jeho úspěchy ochránit před svévolí komunistického režimu. Byl zatčen. Deportovali ho do různých vězení a pracovních táborů v Jáchymově, městečku s uranovými doly v Krušných horách. Až po pěti letech byl amnestován, avšak se zničeným zdravím, a jako na smrt nemocný propuštěn. Rodině zbývá jen přihlížet jeho pomalému umírání. Jeho dcera se stává kronikářkou neurčitých vzpomínek, jimž nedokáže uniknout.