Václav Láska. Bývalý lovec korupčníků senátorem

Václav Láska. Bývalý policejní vyšetřovatel, autor dvou knih, v současné době působí jako předseda správní rady Transparency International.

Narodil se v západočeském Rakovníku, kde také vyrostl a vystudoval gymnázium. Hned po něm nastoupil do řad Policie (v roce 1992), kde se z obyčejného pochůzkáře vypracoval nejprve na asistenta vyšetřovatele a později na vyšetřovatele Krajském úřadu vyšetřování  v Plzni  se specializací na hospodářskou kriminalitu.

V roce 1999 pak Václav Láska přesídlil do Prahy, kde nastoupil na Úřad finanční kriminality a ochrany státu (ÚFKOS), kde stál v čele týmů, které rozkrývaly kauzy kolem krachu IPB a Hardvardských fondů Viktora Koženého.

V roce 2003 Václav Láska řady Policie opustil, podle vlastních slov proto, že vedení Policie nemělo zájem ty nejzávažnější kauzy hospodářské kriminality řešit, mimo jiné z důvodu, že v řadě z nich byli zainteresování představitelé vrcholné politické scény. Václav Láska začal působit jako advokát (předtím ještě krátce působil v bezpečnostní agentuře ABL Víta Bárty), od roku 2002 se také angažoval v české pobočce Amnesty International.

V roce 2007 se Václav Láska chystal vypovídat v kauze Viktora Koženého u soudu ve Spojených státech, ministerstvo vnitra, vedené  Ivanem Langerem mu nicméně neschválilo žádost o zbavení mlčenlivosti. Václav Láska vypovídat nesměl.

V současné době Václav Láska stále působí jako advokát, v Transparency International působí na postu předsedy správní rady. Své zkušenosti policisty, vyšetřujícího závažné hospodářské kauzy, Václav Láska zúročil ve dvou knihách – jmenují se Jak se zavírají tuneláři a Advokát, podle které by se v režii Jiřího Svobody měl v létě 2012 začít natáčet film.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *