Vladimír Dzurilla. Nejlepší brankář mistrovství světa 1965

Vladimír Dzurilla, československý (slovenský) hokejový brankář, jedna z největších legend československého hokeje, přichází na svět 2. srpna roku 1942 v Bratislavě.

V mládí začíná Dzurilla v Bratislavě nejprve s pozemním hokejem, brzy ale přechází k hokeji a stává se hokejovým brankářem.

V hokejové brance se pak Vladimír Dzurilla stává slavným – ke slávě mu pomáhá nejen jeho dlouhobodě vyrovnaná vynikající sportovní forma, proslaví ho zejména jeho výkony na na Kanadském poháru v roce 1976.

Co se týče hokejového umění, Dzurilla je pověstný svým klidem, který dokáže přenést na celý tým, respekt si získává i svým perfektním vykrýváním střeleckých úhlů, svojí rychlou reakcí a svojí prací s brankářskou holí, díky čemuž dokáže likvidovat i ty nejnadějnější sólové úniky útočníků.

Dzurillova klubová kariéra má svůj začátek v rodné Bratislavě – v letech 1957-73 hraje Dzurilla za Slovan Bratislava, odtud pak přestupuje do Zetoru Brno, v letech 1978-82 pak zakončuje svoji sportovní kariéru v německých klubech Augsburger EV a SC Riessersee – s tímto klubem pak Dzurilla v roce 1981 získává titul mistra Spolkové republiky Německo.

V reprezentačním, československém, dresu se Dzurilla účastní deseti hokejových mistrovství světa (v letech 1963-77) – je držitelem tří titulů světového šampióna, a to ze šampionátů, odehrávajících se v letech 1972, 1976 a 1977. V roce 1965 je Vladimír Dzurilla vyhlášen nejlepším brankářem mistrovství světa.

Po celou dobu své reprezentační kariéry musí ale Dzurilla bojovat o místo reprezentační brankářské jedničky s dalšími vynikajícími brankáři – nejprve s V. Nadrchalem, později pak především s J. Holečkem: díky své klidné povaze ale dokáže vyjít se všemi svými „soupeři“ a vytvoří s nimi vždy spolehlivý brankářský tým.

Životní výkon podává Dzurilla na již zmíněném Kanadském poháru v roce 1976, kdy při zápasech s Kanadou (s výsledky 1:0 a 4:5) představuje v brance pro kanadské útočníky takřka nepřekonatelnou hráz.

Olympijských her se účastní Vladimír Dzurilla třikrát – na IX. zimních olympijských hrách v Innsbrucku v roce 1964 získává bronzovou medaili, na X. v Grenoblu v roce 1968 pak stříbro a na XI. v japonském Sapporu v roce 1972 znovu bronz za třetí místo československého hokejového týmu.

Po skončení hokejové kariéry se Vladimír Dzurilla věnuje trenérské činnosti, trénuje např. Slovan Bratislava a mnohé německé kluby.

V roce 1995, 27. července, Vladimír Dzurilla v německém Düsseldorfu, předčasně umírá.