Vladimír Růžička. Hokejista a slávista

Vladimír Růžička, český hokejista (střední útočník), trenér (klubový i reprezentační) a funkcionář, olympijský vítěz z Nagana 1998 (kapitán týmu), mistr světa z Prahy 1985, dlouholetý československý a český hokejový reprezentant a hráč, který dlouhá léta působí v zámořské NHL, přichází na svět 6. června roku 1963 v severočeském Mostě.

Hokej hraje Vladimír Růžička od svých pěti let, kdy poprvé nastupuje za přípravku v Litvínově – za litvínovský hokejový klub pak Růžička hraje ve všech mládežnických kategoriích, vždy patří mezi největší opory týmu.

V první hokejové lize (československé) nastupuje Vladimír Růžička poprvé, a to v litvínovském dresu, v roce 1979, svůj první ligový zápas odehraje proti Dukle Jihlava (jí vstřelí tento dnes druhý nejúspěšnější střelec naší hokejové historie, mající na svém kontě ligovém a reprezentačním celkem 543 gólů, i svůj první ligový gól).

Růžičkova kariéra v domácí lize je obdivuhodná – za jedenáct ligových sezón se Vladimír Růžička stane čtyřikrát vítězem kanadského bodování ligy a pětkrát nejlepším střelcem ligy – v sezóně 1988-89 se pak Vladimír Růžička probojuje s týmem Dukly Trenčín do finále československé hokejové ligy, v letech 1986 a 1988 získává Růžička Zlatou hokejku.

Co se týče reprezentace, Vladimír Růžička poprvé nastupuje za Československo v roce 1983 – v tomto roce Růžička s týmem získává stříbrné medaile na mistrovství světa v Německu. Na olympijských hrách v Sarajevu o rok později (1984) je československý tým (a Růžička s ním) opět druhý, na mistrovství světa v Praze (1985) pak přichází jeden z Růžičkových životních úspěchů – zlatá medaile z mistrovství světa.

Za reprezentační tým Československa odehraje Růžička celkem 186 zápasů, v nichž vstřelí 107 gólů (za reprezentaci samostatné České republiky pak Vladimír Růžička odehraje dalších 14 zápasů, v nichž vstřelí pět gólů, z nichž tři na zimních olympijských hrách v japonském Naganu v roce 1998, kde získává s českým týmem zlaté olympijské medaile, první olympijské zlato pro český hokej vůbec).

Po pádu komunismu a obnovení demokracie v Československu na podzim roku 1989 odchází Vladimír Růžička do zámořské NHL – začíná v týmu Edmonton Oilers, kde ale není příliš úspěšný, další angažmá získává v klubech Boston Bruins (1990-1993) a Ottawa Senators (1993-94).

V roce 1994 Růžička z NHL odchází a vrací se do Evropy> – nejprve odehraje několik utkání za švýcarský Zug, poté přestupuje do týmu HC Slavia Praha, který se pak především jeho zásluhou probojuje do české hokejové extraligy – ve slávistickém dresu Vladimír Růžička působí pak až do konce své aktivní hráčské kariéry v roce 2000.

Po konci aktivní hokejové kariéry se Vladimír Růžička stává sportovním manažerem hokejové Slavie, brzy nato se stává i jejím trenérem a post sportovního manažera mění za post manažera generálního – v sezóně 2002/2003 pak hokejová Slavia pod Růžičkovým vedením získává extraligový titul.

Od roku 2002 je Vladimír Růžička zároveň asistentem trenéra české reprezentace (asistuje nejprve J. Augustovi, později s A. Stavjaňou S. Lenerovi). Po nástupu I. Hlinky (viz Hlinka, Ivan) na místo reprezentačního kouče Vladimír Růžička reprezentaci opouští a věnuje se pouze své práci ve Slavii – po Hlinkově tragické smrti se pak Vladimír Růžička stává jeho nástupcem (v roce 2004), poprvé vede reprezentaci na Světovém poháru 2004.

Jako trenér reprezentace povede Vladimír Růžička český hokejový tým i na letošním hokejovém mistrovství světa ve Vídni, v dalších letech jej u reprezentace nahradil Alois Hadamczik, se kterým si roli ještě jednou vymění (mezi lety 2008-2010).

Po odstoupení Aloise Hadamczika v únoru 2014 se má Vladimír Růžička potřetí stát trenérem české reprezentace, jeho smlouva má trvat do konce Mistrovství světa 2015.