Zemřel herec a scénárista Jiří Bednář

Jiří Bednář? Filmoví a televizní diváci jej znají ponejvíce jako hereckého kolegu Jiřího Hrzána z filmu Nebeští jezdci, kde si zahrál palubního střelce „študenta“, a také coby autora či spoluautora úspěšných televizních seriálů – jako scénárista se podílel na seriálech Chlapci a chlapci, Bylo nás šest či Zkoušky z dospělosti. 17. listopadu 2013 zemřel na následky epileptického záchvatu v pražské bohnické léčebně.

Jiří Bednář se narodil 11. listopadu 1941 v Praze v rodině známého básníka Kamila Bednáře, po základním vzdělání studoval herectví na pražské DAMU (absolvoval v roce 1962), poté působil v divadle S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou). V roce 1969 se stal Jiří Bednář členem hereckého ansámblu Divadla Rokoko, v letech 1972-1977 pak působil jako herec, scénárista a režisér v Divadle Atelier. V šedesátých a sedmdesátých letech Jiří Bednář vystupoval také jako recitátor např. v pražské kavárně Viola a spolupracoval s hudební skupinou bratří Traxlerových Český skiffle.

V roce 1978 Jiří Bednář nastoupil do Československé televize, na Kavčích horách působil coby dramaturg her pro děti a mládež. V televizi zůstal po zbytek svého profesního života, od roku 1999 v televizi pracoval jako dramaturg dramatického vysílání.

Jiří Bednář zemřel v Praze 17. listopadu 2013.