Zemřel hojekový brankář a olympijský vítěz Roman Čechmánek

12. listopad budou mít hokejoví fanoušci už navždy spojeni s mimořádně smutnou událostí – za ne zcela jasných okolností zemřel bývalý hokejový brankář Roman Čechmánek.

Na hokejovém ledě dosáhl všeho, čeho mohl jako hokejový brankář dosáhnout. V roce 1998 byl členem reprezentačního týmu, který získal na olympijských hrách v japonském Naganu pro Česko poprvé v historii zlaté medaile – ze střídačky kryl záda Dominiku Haškovi. Z mistrovství světa si přivezl tři zlaté a tři bronzové medaile. A domácí hokejová liga? Se Vsetínem získal pětkrát za sebou extraligový titul.

Životopis Romana Čechmánka? V hokeji dosáhl prakticky na vrchol

Svoj hokejové umění Roman Čechmánek ukázal i v zámořské NHL, kde odehrál čtyři sezóny. Zapsal se tak mezi nejslavnější hokejové gólmany naší historie. Hokejová kariéra, kterou ukončil v roce 2009, se Romanu Čechmánkovi vydařila na jedničku, kariéra podnikatelská, která na tu hokejovou navázala, už méně. Podnikal ve víně, obchodoval s nemovitostmi, v roce 2013 otevřel ve Zlíně minipivovar.

Už o rok později ale začala mít pověst Romana Čechmánka jako podnikatele hluboké trhliny. Nedokázal splácet úvěry, které si vzal na stavbu minipivovaru, celkové pohledávky se nakonec vyšplhaly ke stovce milionů korun. Po několika letech soudních tahanic byl bývalý hokejový reprezentant v roce 2022 odsouzen k tříletému trestu odnětí svobody s podmíněným odkladem na zkušební dobu pěti let. O rok později byl tento rozsudek definitivně potvrzen Vrchním soudem v Olomouci.

Osobní život Romana Čechmánka? V době, kdy začaly jeho potíže s věřiteli a trávil čas před soudem, se rozpadlo jeho manželství s Dagmar, s níž vychovával syny Romana, Jakuba a dceru Kateřinu. Roman Čechmánek mladší se přitom potatil, nastupoval za extraligový Zlín.

Smrt dvaapadesátiletého bývalého hokejového reprezentanta přišla prakticky jako blesk z nebe. Nechť je mu hokejové nebe lehké.