Karel Schwarzenberg. Šlechtic českým politikem

Karel Schwarzenberg (celým jménem Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena von und zu Schwarzenberg), potomek šlechtického rodu pánů ze Schwarzenberka a český politik (spoluzakladatel a bývalý předseda politické strany TOP 09), přichází na svět 10. prosince roku 1937 v Praze jako syn Karla, VI. knížete Schwarzenberga (1911–1986) a jeho manželky Antonie, princezny z Fürstenbergu.

Dětství Karla Schwarzenberga je poznamenáno komunistickým pučem roku 1948 – po nástupu Klementa Gottwalda k moci je rodina knížete Schwarzenberga donucena k emigraci a uchyluje se do Rakouska.

V Rakousku pak Karel Schwarzenberg získává právnické vzdělání (ve Vídni), v Mnichově pak studuje lesnictví. Tato studia ale nedokončí, po smrti adoptivního otce Jindřicha hospodaří na rodinných statcích v Rakousku a Bavorsku.

I když opustil Československo jako malý chlapec, zajímá se Karel Schwarzenbergo osud rodné země velice intenzívně – v roce 1968 zakládá zahraniční Československé dokumentační středisko, podporuje československý disent, v osmdesátých letech působí jako předseda Helsinského výboru pro lidská práva.

Po listopadu 1989 se Karel Schwarzenberg vrací do Československa, 10. července 1990 byl jmenován kancléřem prezidenta republiky Václava Havla (z této funkce odchází po Havlově abdikaci v roce 1992).

V letech 1992-2004 stojí Karel Schwarzenberg mimo aktivní politiku, v roce 2002 se neúspěšně pokusil o kandidaturu do Senátu České republiky. V roce 2004 kandiduje Schwarzenberg znovu, tentokráte v Praze a tentokráte úspěšněji a stává se za US-DEU senátorem.

9. ledna 2007 se Karel Scharzenberg stává ministrem zahraničí ČR, do vlády je nominován Stranou zelených. Jeho patrně největším ministerským počinem z této doby je podpis smlouvy o umístění radarové základny USA na území Vojenského újezdu Brdy.

V červnu 2009 spolu s Miroslavem Kalouskem zakládá stranu TOP 09 a nyní je jejím předsedou. V květnových volbách r.2010 byl zvolen poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, ve vládě Petra Nečase nyní působí na postu ministra zahraničních věcí. V prezidentských volbách 2013 se dostal do druhého kola, kde se utkal o úřad prezidenta České republiky s Milošem Zemanem.

Kníže Karel Schwarzenberg je podruhé ženatý s Terezou Hardeggovou, s níž má tři děti – syny Jana Nepomuka Schwarzenberga a Karla Filipa Schwarzenberga a dceru Annu Karolínu Morgan.