Herečka Zita Kabátová zemřela. Bylo jí 99 let

Server Idnes přinesl smutnou zprávu. S odkazem na blízkou přítelkyni, publicistku Marii Formáčkovou, uvedl, že v neděli ráno zemřela Zita Kabátová, nejstarší česká herečka a hvězda prvorepublikových filmů. Bylo jí necelých sto let.

Zita Kabátová se narodila 27. dubna roku 1913 za rakouského císařství (za vlády Františka Josefa I.), byla svědkem konce mocnářství a vzniku první republiky, prožila okupaci a druhou světovou válku, komunistický režim v Československu i obnovu demokratického zřízení v roce 1989, rozpad Československa a vznik samostatné České republiky.

Stručný herecký životopis Zity Kabátové? Za kariéru si zahrála ve více než 60 filmech, vznik těch nejslavnějších se datuje do doby první republiky. Lízin let do nebe, Zlatý člověk, Tulák Macoun, Madla zpívá Evropě, Přednosta stanice, Provdám svou ženu, Zlaté dno či Pantáta Bezoušek.

Zita Kabátová se často objevovala po boku těch nejzářivějších hereckých hvězd zlaté éry českého filmu, na plátně hrála s Vlastou Burianem, Otomarem Korbelářem či mladým Janem Pivcem, se kterým se setkala ve snímku Muži nestárnou. Právě tento film režiséra Slavínského mnozí považují za herecký vrchol meziválečného herectví Zity Kabátové.

Po druhé světové válce potkal Zitu Kabátovou osud mnoha hvězd meziválečného filmu. Nové vládnoucí garnituře se nehodí, role budovatelek by jí divák nevěřil. A nevěřila by jim ani ona sama. Hrála v divadla, vdala se za olympionika Jiřího Zavřela (čekala na něj deset let, byl vězněm komunistického režimu v jáchymovském lágru), v roce 1957 se jí narodil syn.

Na filmová plátna se Zita Kabátová vrátila po pětadvaceti letech v roce 1969, kdy ji režisér Jiří Hanibal obsadil do filmu Hvězda. V dalších dekádách si Zita Kabátová zahrála ve filmech Ženy v ofsajdu, Akce Bororo, Kulový blesk (paní Opatrná), V podstatě jsme normální, Jak básníkům chutná život. A dalších.

Po roce 1989 dostala Zita Kabátová možnost zahrát si role o poznání výraznější, viděli jsme ji v roli šlechtičny ve snímku Zapomenuté světlo, dětští diváci se s ní setkali ve filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. Jednu z posledních filmových rolí si Zita Kabátová (jejím partnerem byl Svatopluk Beneš, další z hvězd prvorepublikového filmu) zahrála ve snímku Želary v roce 2009.

V roce 2005 si Zita Kabátová přivodila komplikovanou zlomeninu nohy, od té doby žila v léčebně pro dlouhodobě nemocné v Motole. Právě tady dnes ráno (27. května 2012) Zita Kabátová zemřela.