Luděk Munzar. Herecký génius s vášní pro stará auta

Společně s manželkou, kterou byla herečka Jana Hlaváčová, zářili na českém divadelním a filmovém nebi desítky let. Byl oceněn coby Zasloužilý umělec, získal Thálii za celoživotní dílo, má na svém kontě i nejvyšší dabingové ocenění – Cenu Františka Filipovského za umění dabingu. Svůj hlas na plátně často propůjčoval například hollywoodské hvězdě Paulu Newmanovi.

To vše byl Luděk Munzar, herec a charakterní člověk, který jako jeden z mála českých umělců nepodepsal tzv. Antichartu. V jeho hereckých stopách úspěšně pokračuje i dcera – Bára Munzarová, narozená v roce 1971.

Životopis Luďka Munzara? Rodák z jižních Čech miloval herectví a krásu naší země

Luděk Munzar, významná postava českého divadla a filmu, se narodil 20. března 1933 v Nové Včelnici v jižních Čechách. Vyrůstal ale ve Smiřicích u Hradce Králové, tady také vystudoval Vyšší hospodářskou školu. Být hercem? Touhu po jevišti v sobě našel až jako středoškolák, do té doby bylo jeho snem povolání vojenského stíhače. Nakonec vystudoval herectví na pražské DAMU mezi lety 1952-56.

Herecká kariéra Luďka Munzara byla spjata především s Národním divadlem v Praze, kde působil až do roku 1990, kdy spolu se svou manželkou, herečkou Janou Hlaváčovou, tuto scénu kvůli rozdílným názorům na jeho směřování pod novým vedením. Následně se věnoval zájezdovým vystoupením s pořadem „S vůní šminek a benzínu“, se kterým měl více než 350 vystoupení.

Luděk Munzar byl známý svým výrazným herectvím a schopností ztvárnit širokou škálu charakterů. V divadle vynikl v rolích jako Merkucio v Shakespearově „Romeu a Julii“, Fram Rice v Osborneově „Komikovi“ nebo Jarl Skule v Ibsenově „Nápadnících trůnu“. V roce 1989 režíroval v Národním divadle hru „Lev v zimě“, kde si také zahrál hlavní roli Jindřicha II.

Luděk Munzar se prosadil i jako literát. V roce 1998 vydal knihu „…když jsem to slíbil“, kde se vyznal ze svojí lásky k létání, která ho provázela celý život. Jeho další vášní byla auta a automobilové závody, v roce 1989 dokonce získal titul mistra Evropy v závodech automobilových veteránů s vozem Tatraplán Sport 602.

Luděk Munzar byl také aktivním průvodcem několika dokumentárními televizními cykly. Jejich jména určitě znáte – „Rozhlédni se, člověče“, „Paměť stromů“ a „Zpátky k pramenům“.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Elena Vacvalová: Co dokáže ulice...

Luděk Munzar zemřel po dlouhé a těžké nemoci 26. ledna 2019 ve věku 85 let v Praze-Modřanech. Jeho popel byl rozsypán na rozptylové loučce zbraslavského hřbitova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *