Adriana Krnáčová. Babišova primátorka v Praze

Adriana Krnáčová. Ve své době stála jako výkonná ředitelka v čele české Transparency International. Byla ředitelkou komunikace české pobočky společnosti Johnson & Johnson. Několik měsíců byla náměstkyní ministra vnitra Milana Chovance. A především – čtyři roky působila jako primátorka hlavního města Prahy a stala se tak první ženou, která v historii Prahy na tento post dosáhla.

Životopis Adriany Krnáčové?

Narodila se 26. září 1960 v Bratislavě, její matka byla Maďarka, otec Němec. Díky svému „mezinárodnímu“ původu dnes plynně hovoří hned třemi jazyky – německy, slovensky a maďarsky.

Vysokoškolský diplom získala Adriana Krnáčová na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, kde vystudovala vědu o výtvarném umění a jazyky. Později si vzdělání rozšířila na University DePaul , Chicago, USA – tady získala titul MBA.

Mezi roky 1991–1995 pracovala Adriana Krnáčová jako ředitelka bratislavského Soros Center for Contemporary Arts, poté se (po rozvodu) rozhodla odejít do České republiky. Později mnohokrát uváděla, že za jejím rozhodnutím opustit rodné Slovensko stály i nálady ve slovenské společnosti, které v té době vládl Vladimír Mečiar.

V Česku nejprve se svým novým životním partnerem Jiřím Švestkou spoluprovozovala komerční galerii Makum. V roce 2000 pak Adriana Krnáčová spojila svoje další profesní kroky s českou pobočkou Transparency International. Nejprve jako konzultantka, později jako výkonná ředitelka.

Na začátku roku 2008 Krnáčová Transparency International opustila. Nakolik za jejím rozhodnutím stálo vyšetřování organizace podezřelé ze zpronevěry státní dotace v roce předešlém? To se patrně nikdy nedozvíme.

Další dva roky působila Adriana Krnáčová ve vedení české pobočkyJohnson&Johnson, s.r.o., kde byla zároveň ředitelkou komunikace. Mezi roky 2009-2014 pak Adriana Krnáčová vedla vlastní společnost BleuOceanSolutions zaměřující se na PR aktivity.

Do služeb státu Adriana Krnáčová nastoupila v roce 2014. Vydržela čtyři roky

V roce 2014 se pak Andriana Krnáčová poprvé objevuje ve vysoké státní funkci – jako svoji náměstkyni pro veřejnou správu a legislativu si ji vybral tehdejší ministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec. Její ministerské angažmá nicméně trvalo jen krátce – v březnu nastoupila, v listopadu skončila.

Politického vrcholu dosáhla Adriana Krnáčová na podzim 2014, kdy byla po komunálních volbách zvolena jako nestraník za hnutí ANO Andreje Babiše na post primátorky hlavního města Prahy. Stala se tak vůbec první pražskou primátorkou v historii města.

Ve funkci se udržela přes mnohé problémy celé funkční období. Pod dalších volbách ji v roce 2018 vystřídal kandidát Pirátské strany Zdeněk Hřib.

V roce 2020 přišla rakovina. Porazila ji, zpátky do politiky už nechce

Adriana Krnáčová a hnutí ANO? Přihlášku si podala v lednu 2015, v únoru se stala řádnou členkou. Z hnutí odešla po rozepřích s Andrejem Babišem v roce 2020. Tehdy také vydala svoji prozaickou prvotinu Zpupnost, ve které rozehrála detektivní příběh z prostředí magistrátu. U čtenářů i kritiky kniha neuspěla, přesto má vyjít druhý díl.

V roce 2020 Adriana Krnáčová onemocněla rakovinou prsu, nemoc porazila. Do politiky už se ale podle vlastních slov vrátit nechce.