Karin Lednická. Šikmý kostel, Životice a Domino

Jsou spisovatelé a spisovatelky, kteří píší od útlého mládí a nikdy nic kloudného nevydají. A pak jsou tu autoři a autorky, kteří svůj knižní debut vydali kolem padesátky… a získali si okamžitě obrovskou popularitu a prestiž.

V 49 letech vydal první knihu pábitel Bohumil Hrabal. Ještě o dva roky bylo víc Karin Lednické, když v roce 2020 zazářila s románem Šikmý kostel. O rok později pak následoval Šikmý kostel 2. V roce 2022 Karin vydala opět v nakladatelství Bílá vrána knihu Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie.

Životopis Karin Lednické? Chtěla být knihovnicí, byla nakladatelkou, dnes píše úspěšné knihy

Karin Lednická pochází z Karviné, vyrostla v Havířově, dnes s rodinou žije v Ostravě. Atmosféra regionu, který máme většinou jen s těžkou uhlí, vysokými pecemi a Baníkem Ostrava, se odráží i v jejím díle. Ale o tom později.

S literární múzou si Karin Lednická tyká od dětství. Ze školních mimoškolních soutěží si pravidelně odnášela diplomy, literatuře se chtěla věnovat i profesně. Bohužel, předlistopadový režim jí studia knihovnictví ani žurnalistiky neumožnil. Po maturitě pak proto pracovala v různých dělnických profesích na Ostravsku.

Po roce 1990 se změnou společenských pořádků přišla i změna v životě Karin Lednické. Dostala se k vysněné novinařině (v regionálním tisku), psala zprávy pro regionální rozhlasovou stanici. V roce 1993 pak odešla na dva roky do Velké Británie, kde se zdokonalila v angličtině.

Karin Lednická – knihy, e-knihy, audioknihy (kompletní nabídka je zde)

Tou se pak nějaký čas živila – dva roky překládala, nakonec začala překladovou literaturu vydávat. Znáte nakladatelství Domino? Právě v něm Karin Lednická vydávala dvě desetiletí thrillery a detektivky předních autorů anglosaské scény. Jeffery Deaver, Robert Ludlum, Lisa Jackson, Steve Berry… to je jen několik těch nejslavnějších.

Literární životopis Karin Lednické? První román jí vyšel v roce 2020

V roce 2019 se Karin Lednická rozhodla pro velkou životní změnu. Nakladatelství, které vybudovala od píky, prodala společnost Albatros Media, a začala pracovat na kariéře spisovatelky. A dlužno říct, na kariéře mimořádně úspěšné.

Už v únoru 2020 totiž vyšel román Šikmý kostel, první díl zamýšlené trilogie, v níž Lednická mapuje osudy obyvatel z okolí kostela svatého Petra z Alkantary. Kniha zaznamenala obrovský úspěch u čtenářů i kritiků, Karin Lednická se svým debutem zařadila k nejčtenějším autorkám současnosti.

Stejný úspěch zaznamenal v roce 2021 i druhý díl Šikmého kostela. Po jeho vydání se Karin Lednická dočkala významného ocenění – za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin obdržela Cenu za svobodu, demokracii a lidská práva, kterou uděluje ÚSTR.

Ocenění sbírají i její knihy. Román Šikmý kostel se stal absolutním vítězem ankety Kniha roku (2020), jeho audioverze získala stejné ocenění v anketě Audiokniha roku.

V roce 2022 vydala Karin Lednická román Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie a pracuje na třetím díle Šikmého kostela.

Karin Lednická žije v Ostravě-Svinově s dcerou Zuzanou a synem Davidem.