Barbie. Legendární panenka je teď i filmovou hvězdou

21. červenec 2023 bude už navždy dnem, kdy do kinosálů celého světa doslova vtrhla komedie Barbie. A zatímco panenka Barbie je převážně dětská záležitost, filmový snímek je spíše pro dospělejší publikum – pro dětskou duši je spousta vtipů a narážek těžko uchopitelná. Nový film se dá shrnout do věty „Žít v Zemi Barbie znamená být dokonalou bytostí na dokonalém místě. Pokud tedy nemáte úplnou existenciální krizi. Nebo jste Ken.“

Barbie, logo. Zdroj: Wikipedia.org.

Barbie krizi má, a tak se ze svého Barbie Landu vydává do skutečného světa skutečných lidí. Ken (jak jinak) ji následuje. Další zápletka? Zajděte si do kina, budete se bavit. My se spokojme s tím, že Barbie v lidském světě zjistí, že tu platí docela jiné společenské zákonitosti než v Barbie Landu. A zjistí to i Ken, který se rozhodne po návratu domů vytvořit z ráje pro panenky patriarchát a nazve jen Kendom. Jenže pak se vrátí i Barbie a… a víc už si opravdu nechte odvyprávět na filmovém plátně.

Kdo je vlastně panenka Barbie? A kdo její přítel Ken?

Legendární panenka Barbie se „narodila“ 9. března roku 1959, kdy ji společnost Matell poprvé představila na tehdy největším veletrhu hraček ve Spojených státech (American International Toy Fair). Hned po uvedení na trh zaznamenala Barbie fenomenální úspěch – nejspíše i proto, že byla první panenkou na světě, která představuje dospělou ženu. Autorkou Barbie byla Ruth Handlerovou, které jí dala jméno Barbara Millicent Roberts – křestní jméno má panenka po Ruthině dceři.

Barbie má celou řadu přátel, tím nejbližším je Ken, který stojí po jejím boku od roku 1961. I jeho jméno má původ v rodině Ruth Handlerové – jméno Ken nosí její syn. V roce 1965 se Barbie dostala do vesmíru – astronautka Barbie se prošla po Měsíci ještě předtím, než na něj vstoupil člověk.

Panenka Barbie měla a má ve své kariéře desítky rolí a povolání. Od svého vzniku zastávala přes 200 různých povolání, včetně astronautky, prezidentky, lékařky, učitelky a mnoho dalších, asi nejslavnější je Ultra Hair Barbie z roku 1992. V průběhu let bylo vydáno mnoho sběratelských a speciálních edic Barbie, včetně panenek inspirovaných ikonickými celebritami, filmovými postavami a historickými postavami.

Od svého „narození“ neztratila panenka Barbie nic ze své popularity, i dnes se prodává ve více než 150 zemích po celém světě. Průměrně se prodá jedna Barbie každé tři sekundy. A teď má slavná panenka svůj první (a velmi úspěšný) dospělý film.