Mick Jagger. Legendární rockový rebel slaví osmdesátiny

Mick Jagger. Jméno, které znají i ti, koho posledních šedesát let minula rocková hudba obloukem. Frontman kapely Rolling Stones je jednou z největších ikon rocku posledního více než půl století a právě dnes slaví významné životní výročí – 26. července 2023 je mu neuvěřitelných 80 let.

Narodil se 26. července 1943 v Dartfordu, v Kentu, ve Velké Británii. V mládí projevoval zájem o literaturu a hudbu, které ho zaujaly mnohem více než akademické studium na London School of Economics.

Mick Jagger na pódiu. Zdroj: Dina Regine a Wikipedia.org

Na začátku šedesátých let Mick Jagger spolu se svým dlouholetým kamarádem a spolužákem Keithem Richardsem založil kapelu The Rolling Stones, která se brzy stala symbolem rebelství a rock’n’rollu. A která byla šedesátých letech tak trochu protipólem další hudební legendy – kapely Beatles.

Hudební kariéra Micka Jaggera je plná fenomenálních úspěchů. Společně s Rolling Stones má na kontě přes 200 miliony prodaných alb po celém světě a řadou hitů jako „Paint It Black“, „Angie“, „Sympathy for the Devil“ a „Start Me Up“, zůstávají na vrcholu hudebního průmyslu i po šesti desetiletích. Další úspěchy zaznamenal Mick Jagger u hudebních fandů se svými sólovými projekty. První sólové album She’s the Boss vydal v roce 1985.

Mick Jagger je proslulý i svým bouřlivým milostným životem. Má osm dětí s pěti různými ženami, byl dvakrát ženatý a svými milostnými eskapádami pravidelně plnil společenské rubriky bulvárních médií.

Čeští posluchači a posluchačky mohli Micka Jaggera a Rolling Stones jako jednu z prvních hudebních hvězd ze Západu po Sametové revoluci – kapela vystoupila před sto tisíci fanoušky na Strahovském stadionu 18. srpna 1990. Jedním z účastníků koncertu byl i tehdejší československý prezident Václav Havel.