Barbora Špotáková: Paní Oštěpařka (životopis)

Barbora Špotáková, česká atletka, nejlepší světová oštěpařka posledních let, mistryně světa, světová rekordmanka a olympijská vítězka, se narodila 30. června roku 1981 v Jablonci nad Nisou, kde také pod vedením své matky (Ludmily Špotákové) s atletikou na 5. základní škole začíná.

Jako náctiletá se Barbora, doprovázená matkou, přestěhovala do Prahy, kde začala studovat sportovní gymnázium Přípotoční. V této době se věnuje především běhu přes překážky, oštěp je pro ni doplňkovou tréninkovou disciplínou.

V roce 1999 začala Barbora Špotáková trénovat nejtěžší ženskou atletickou disciplínu – sedmiboj, na mistrovství světa juniorů v chilském Santiagu v roce 2000 skončila ve víceboji čtvrtá.

Po gymnáziu se Barbora Špotáková vypravila za moře, na roční studijní pobyt do Spojených států. Tady se poprvé začíná zabývat myšlenkou, že by se její královskou disciplínou stal oštěp.

Na vrcholné atletické soutěži dospělých se Barbora Špotáková poprvé představila v roce 2002 – na mistrovství Evropy v Mnichově si jí všiml oštěpařský génius Jan Železný a začal jí pomáhat v přípravě.

Další dva roky Barboru Špotákovou trápily zdravotní potíže, nakonec se podrobila operaci, při které jí byl z holeně vyoperován nezhoubný nádor. Teprve v roce 2004 začíná Špotáková naplno trénovat.

Výsledky se objeví hned v následující sezóně. Na mistrovství světa 2005 skončila Barbora těsně před branami finále, ve stejném roce získala svoji první velkou medaili – je jí zlato z univerziády (Barbora Špotáková je vystudovaná vysokoškolačka, vystudovala obor životní prostředí na České zemědělské univerzitě v Praze (absolvovala v roce 2009).

V roce 2006 pak Barbora Špotáková zazářila na mistrovství Evropy ve švédském Göteborgu – hodem dlouhým 65,64 metrů získala stříbrnou medaili, když předtím v kvalifikaci překonala výkonem 66,12 metru český rekord.

Ještě v lepší formě se Barbora Špotáková ukázala o rok později na mistrovství světa v Atletice v japonské Ósace – ve finále dvakrát přehodila svým oštěpem značku českého rekordu a hodem dlouhým 67,07 m získala zlatou medaili. V roce 2007 pak Barbora Špotáková svůj rekord ještě vylepšila a vyhrála také Světové atletické finále ve Stuttgartu. Rok plný vítěství zakončila Barbora Špotáková ziskem ocenění Atlet roku – toto ocenění pak získá ještě pětkrát v letech 2008-2012.

Zdálo by se, že více úspěchů už nemůže Barbora Špotáková v jednom soutěžním roce zažít. V roce 2008 nejprve zlepšila český rekord na hodnotu 69,15 metru a posunula se na 4. místo historických tabulek, ve finále olympijských her v Pekingu pak posledním hodem, dlouhým 71,42 metru překonala evropský rekord, porazila oštěpařský objev roku Mariu Abakumovovou a získala zlatou olympijskou medaili!

V září 2008 pak Barbora Špotáková po evropském rekordu překonala i rekord světový, když na mítinku ve Stuttgartu hodila neuvěřitelných 72,28 metru. Za své výkony v sezóně je Barbora Špotáková zvolena Sportovcem roku 2008 a armáda (Barbora je členkou armádního klubu Dukla Praha) ji povýší do hodnosti nadporučice. Ocenění se Barboře dostává i od rockové kapely Tři sestry, která pri ni složí oslavnou píseň Čtvrtá sestra.

V roce 2010 se Barbora Špotáková stala členkou oštěpařského týmu trenéra Jana Železného, výsledkem této spolupráce je pak stříbro z mistrovství světa v japonském Tegu v roce 2011, kde ji porazila jen její konkurentka v boji o nejlepší oštěpařku planety, Maria Abakumovová.

Po Daně Zátopkové má Česko v osobě Barbory Špotákové další famózní oštěpařku a světovou rekordmanku.