Saša Rašilov. Herec mnoha tváří

Saša Rašilov mladší (jeho dědečkem je slavný herec prvorepublikové kinematografie Saša Rašilov starší), český herec, se narodil 26. července roku 1972 v Praze v rodině známého českého kameramana Saši Rašilova. Hercem je i jeho mladší bratr Václav Rašilov, o deset let starší sestra Naďa pracuje v televizi.

Saša Rašilov vystudoval herectví na pražské konzervatoři, poté pokračoval ve studiu herectví (u profesora Jiřího Adamíry) na DAMU (v letech 1990 až 1994).

V letech 1991-1993 Saša Rašilov hrál na scéně Studia GAG mima Borise Hybnera (svého budoucího tchána), od roku 1994 pak byl Saša Rašilov členem pražského Divadla Komedie (do roku 2002). Kromě této scény Saša Rašilov prošel řadu dalších pražských divadel – Divadlo na Zábradlí, Divadlo v Řeznické, Divadlo Ponec a další.

Od roku 2002 je Saša Rašilov členem hereckého souboru Národního divadla v Praze. Ve Zlaté kapličce si výrazné role v dramatech Cyrano z Bergeracu, Lakomec, Král Jindřich IV. a dalších, s postupem let se proměňuje i jeho herecký repertoár – Saša Rašilov zvážněl a vážnější jsou i postavy, které na divadelním jevišti představuje.

Širší veřejnosti je Saša Rašilov mladší znám především z televizních obrazovek a z pláten kin. Viděli jsme jej ve větších či menších rolích ve filmech Samotáři, Řád, Román pro ženy (na motivy románu Michala Viewegha),  Duše jako kaviár, z posledních pak Hranaři a Bastardi. Patrně prvním filmem, kde byl Saša Rašilov více vidět, byla Šakalí léta režiséra Jana Hřebejka (tady si zahrál Peterku). Prince si zahrál ve filmové pohádce Kouzelný měšec Václava Vorlíčka.

Televizní role? Televizní roli, která jej proslavila, si Saša Rašilov zahrál v pokračování slavné Nemocnice na kraji města, kde ztvárnil syna doktora Blažeje (Josef Abrhám). Další výraznou roli si Saša Rašilov zahrál v seriálů Rodinná pouta televizní stanice Prima (2004), zahrál si i v jejich pokračování, nazvaném Velmi křehké vztahy (2008). V televize byl Rašilov vidět i v seriálu Život na zámku,  v seriálu Eden, v televizní pohádce Křesadlo atd. V současné době hraje Saša Rašilov výraznou roli mladého lékaře, upoutaného na invalidní vozík, v seriálu televize Nova Ordinace v Růžové zahradě.

Saša Rašilov je také oblíbeným dabérem, v roce 2003 byl za své dabérské umění oceněn Cenou Františka Filipovského za nejlepší výkon v oblasti dabingu.

Osobní životopis herce Saši Rašilova? Byl ženatý s herečkou Vandou Hybnerovou (jeho tchánem byl, jak už bylo zmíněno, mim a divadelník  Boris Hybner, se kterou má dvě dcery – Antonii a Josefínu.

Za roli ve filmu Arvéd vyprávějícího životní osudy okultisty Jiřího Arvéda Smíchovského v režii Vojtěcha Maška byl nominovám na Českého lva v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli.