Bohouš Josef. Ten, kdo tančil v kapkách deště

Bohouš Josef? V devadesátých letech slavil úspěchy jako frontman kapely Burma Jones. Možná si i vzpomenete na jeho hit z té doby – jmenoval se Samba v kapkách deště, kde v textu zní slavné „kapkami se proplétám…“ V roce 1993 byl Bohouš Josef nominován na zpěváka roku v hudební anketě Gramy. Burma Jones dostala dokonce ocenění Objev roku.

Už v devadesátkách i později hrál Bohouš Josef i v několika legendárních muzikálech té doby. Jesus Christ Superstar, Krysař, Galileo, Kleopatra nebo Hamlet jsou asi ty nejznámější z nich.

Životopis Bohouše Josefa? Vystudoval zemědělku, prosadil se na pódiu i v divadle

Josef Bohouš se narodil 3. února 1962 v Plzni. K hudbě jej to táhlo od mládí, svoji první kapelu (jmenovala se Laser) založil jako šestnáctiletý při studiu oboru operátor živočišné výroby na střední zemědělské škole v roce 1978. Po střední škole se Bohouš Josef přihlásil na Vysokou školu strojní a elektrotechnickou v Plzni. Tu už ale nedostudoval.

Po Laseru, kde zpíval a bubnoval, hrál v kapele od roku 1982 Zrcadlo, kde už stál pouze za mikrofonem. Se skupinou General Bass, do které přešel v roce 1986, vydal dokonce dva singly. Velký zlom v hudební kariéře Bohouše Josefa nastal v roce 1990, když s kytaristou Václavem Křivancem založil skupinu Burma Jones. Název přinesl Václav, Burma Jones byl věčně zamračeným černochem z jeho oblíbeného románu Spolčení hlupců.

Kapela se stala brzy velkým zjevením na české hudební scéně, Bohouš Josef se svým nezaměnitelným hlasem byl žádaný produkcí každého muzikálu, kterých v té doby vznikalo přehršel. Zazpíval si v těch nejslavnějších. Nezapomenutelný je především jeho Herodes v muzikálu Jesus Christ Superstar, do kterého naskočil hned při premiéře v roce 1993.

V roce 1999 Bohouš Josef začal spolupracovat se skupinou Děda Mládek Ilegal Band, v roce 2001 vydal svoje sólové album.

Jestli jej někdy něco zradilo, bylo to zdraví

V roce 2007 těžká cukrovka, v roce 2020 utrpěl infarkt, který lékaři překonali čtyřnásobným bypassem. I přesto na prahu šedesátky dál veřejně vystupuje a svým typickým hlasem baví publikum (dnes již) několika generací.

Bohouš Josef je potřetí ženatý a má dvě děti. Z prvního manželství Terezu (narodila se v roce 1988), s druhou manželkou (neteří Petra Jandy) má syna Tomáše.