Vlasta Žehrová. Herečka, dabérka, pedagožka

Hereček, které by vystudovaly hudebně-dramatické oddělení konzervatoře a poté ještě (navíc dálkově) divadelní a filmovou vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, není na tuzemské scéně mnoho. Přesněji, je jedna – Vlasta Žehrová. Známe ji z divadla i televize, jejím hlasem hovoří hvězdy filmového nebe. Jak dobře ji znáte?

Životopis Vlasty Žehrové? Chtěla dělat hudbu, milovala sportovní gymnastiku… a nakonec se stala herečkou

Vlasta Žehrová se narodila 10. května 1956 na Vysočině, jejím rodným městem je Havlíčkův Brod. Ke kumštu měla blízko od dětství, pochází z muzikantské rodiny. Jako malá se učila na klavír, výborně hraje dodnes. Koneckonců, hudbou se chtěla jednou i živit. Mezi její velké koníčky patřil i sport, v jejím případě gymnastika. Zranění, které si přivodila na bradlech, její sportovní kariéru ale předčasně ukončilo.

Vše ale nakonec dopadlo jinak. První zkušenosti s herectvím získala Vlasta Žehrová také ještě v dětství – navštěvovala dramatický kroužek pod vedením slavné herečky Jiřiny Steimarové při Lidové škole umění.

Herecké vzdělání Vlasta Žehrová získala na Pražské konzervatoři, po ní se rozhodla vystudovat dálkově ještě divadelní a filmovou vědu na Karlově univerzitě. Jedním z jejích profesorů byl i pozdější ministr kultury prof. PhDr. Milan Lukeš, DrSc.

Herecká kariéra Vlasty Žehrové? V Národním hostovala už za studií, v dabingu jejím hlasem mluví i Sophia Lorenová

První angažmá? Ještě během vysokoškolských studií hostovala v Národním divadle, mezi lety 1979-89 byla členkou jeho činoherního souboru. Na scéně Zlaté kapličky měla Vlasta Žehrová možnost pracovat se slavnými režiséry své doby – obsadili ji například Miroslav Macháček, Evald Schorm či Jaromír Pleskot, zahrála si v dramatech Hrátky s čertem, Strakonický dudák a dalších.

Už během angažmá v Národním divadle Vlasta Žehrová hostinsky účinkovala na scéně Divadla v Řeznické, po odchodu z Národního zakotvila na čas v Hudebním divadle v Karlíně. Nakonec se v roce 1993 stala členkou souboru Městských divadel pražských, kde vydržela do roku 2008. Mezi roky 2003-2008 hostovala v Divadla Radka Brzobohatého. Dnes hraje v Divadle bez zábradlí a jezdí s divadelními agenturami Háta a Harlekýn.

Film Vlastu Žehrovou poněkud opomíjí, většinou byla obsazena do menších rolí, mnohem častěji se s ní diváci setkávají prostřednictvím televizní obrazovky. Ztvárnila mnoho seriálových rolí, zahrála si v pohádkách. Jen několik příkladů za všechny – Ordinace v růžové zahradě, Četnické humoresky, Šípková Růženka, Náměstíčko, Kriminálka Anděl. Do mysli diváků se zapsala i jako nepříjemná ředitelka mateřské školy soudružka Slepičková v seriálu Vyprávěj.

Vlasta Žehrová je známá i jako výtečná a žádaná dabérka. Svůj hlas propůjčila mnoha hvězdám hereckého nebe. K divákům promlouvala ústy Sophie Lorenové, často dabuje americkou herečku Annette Beningovou.

Vlasta Žehrová dlouho pomáhala s výchovou dalších hereckých talentů, jako pedagožka pracovala na Státní konzervatoři v Praze.

Vlasta Žehrová je vdaná, s manželem mají dnes již dospělého syna Viléma. Ten se narodil v jejích 39 letech a je absolventem politologie na vysoké škole.