Charles Bronson. Jeden ze Sedmi statečných

Charles Bronson (vlastním jménem Charles Dennis Buchinsky), americký herec, jeden z hrdinů slavného filmového snímku Sedm statečných, se narodil 3. listopadu roku 1921 v Pensylvánii. Má čtrnáct sourozenců, jeho rodina má litevsko-tatarské kořeny.

Charles Bronson, pozdější představitel drsných filmových chlapíků, v mládí pracuje, stejně jako většina jeho bratrů, jako horník, za druhé světové války slouží u námořnictva v Tichomoří (1943-1945). Po válce se zkouší Bronson živit jako boxer, scénograf, zkouší studovat malířství. Nakonec vystuduje herectví.

Od roku 1947 Charles Bronson působí na malých provinčních scénách v okolí New Yorku, v roce 1949 se pak stává členem souboru Pasadena Playhouse, kde se setkává s režisérem Henry Hathawayem, který mu nabídne první filmovou roli. Několik prvních let Charles Bronson hraje role epizodní a špatně placené. Změna přijde v roce 1960.

Ano, právě v roce 1960 přichází do amerických kin film Sedm statečných, jeden z vůbec neslavnějších filmových westernů historie, kde Charles Bronson hraje po boku Yula Brynnera, Steva McQuinna a dalších hereckých es. Sedm statečných je Bronsonovou vstupenkou mezi hereckou elitu a k hlavním rolím v kasovních trhácích.

Charles Bronson je představitelem drsných chlapíků, v roce 1968 pčichází další slavná westernová role – mstitel Harmonika ve snímku Tenkrát na Západě. Další filmy, v nichž Charles Bronson zazářil, zmiňme jen v krátkosti: Bitva v Ardenách (1966), Tucet špinavců (1967), Velký útěk (1961), Valdezovi koně (1973). Celkem si Charles Bronson od roku 1951 zahrál ve více než 60 filmových snímcích.

Samozřejmě, jako většina hereckých legend, i Charles Bronson má svoji hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

Charles Bronson byl třikrát ženatý. Poprvé s Harriet Tendlerovou (v letech 1947-67), společně měli dceru Suzanne Frances a syna Anthonyho Charlese. Druhou ženou Charlese Bronsona byla Jill Irelandová (v letech 1968-1990, kdy Jill umírá), také s ním měl dvě děti – dcery Suleiku a Kathri (adoptivní). Potřetí se Charles Bronson oženil v roce 1993 s Kim Weeksovou.

30. srpna roku 2003 Charles Bronson umírá v Los Angeles na zápal plic.