David Fincher. Režisér Stiega Larssona

David Fincher, americký filmový režisér, který na plátna kin kongeniálně přenesl především Klub rváčů spisovatele Chucka Palahniuka a Dívku s Dračím tetováním na motivy trilogie Milénium švédského spisovatele Stiega Larssona, se narodil 28. srpna roku 1962 v Denveru ve státě Colorado.

Svět filmu Davidu Fincherovi učaroval už v dětství – jako školák natáčí krátké snímky na osmimilimetrový pásek, klasické filmové vzdělání ale nemá, po maturitě na střední škole nastupuje v roce 1980 do společnosti George Lucase Industrial Light and Magic, kde se čytři roky učí filmařskému řemeslu na různých pracovních pozicích.

Ve druhé polovině osmdesátých let 20. století se David Fincher začíná věnovat reklamní tvorbě, v roce 1986 zakládá vlastní producentskou společnost Propaganda Films, kde vznikají reklamy pro Revlon, Converse, Nike, Pepsi, Levi’s a další průmyslové a obchodní giganty. Kromě reklam David Fincher ve své společnosti natáčí videoklipy, spolupracuje s celou plejádou hvězd – natáčí videoklipy mimo jiné pro Madonnu, Michaela Jacksona, Billy Idola, Paulu Abdul, rockovou kapelu Aerosmith a další stars amerického hudebního byznysu. Za režii klipu k písničce Love is Strong kapely Rolling Stones dostal v roce 1994 cenu Grammy.

V roce 1992 se David Fincher poprvé ujímá režie celovečerního filmu – je jím třetí pokračování legendární hororové sci-fi Vetřelec 3. Snímek sice nezapadl, Finchera aale ani nijak neproslavil. To udělal až snímek z roku 1995, nazvaný krátce – Sedm. Netradiční detektivka s Bradem Pittem a Morganem Freemanem v hlavních rolích čerpá tématicky ze sedmi smrtelných hříchů, známých z Bible a patřila k nejúspěšnějším filmům roku – pouze ve Spojených státech snímek vydělal více než 100 milionů dolarů (celosvětové tržby se odhadují na 300 milionů dolarů).

V roce 1999 natočil David Fincher Klub rváčů podle stejnojmenného knižního bestselleru Chucka Palahniuka, se kterým při natáčení úzce spolupracoval. Výsledkem je skvělý psychologický thriller, v němž excelují dvě herecké hvězdy – Ethan Norton a (opět) Brad Pitt. Filmový Klub rváčů je dokonce britským filmovým časopisem Total film označen za čtvrtý nejlepší film historie vůbec.

Následují další povedené filmy – Úkryt (2002) a další skvělou detektivku Zodiac (2007), natočenou podle skutečné události (tzv. případ zodiakového vraha, který v šedesátých letech zavraždil ve Spojených státech dle svých slov více než 30 obětí – nakonec mu jich policie a soud prokáží sedm).

V roce 2008 dokončil David Fincher snímek Podivuhodný život Benjamina Buttona, natočený na motivy stejnojmenného románu Francise Scotta Fitzgeralda. Snímek vypráví mysteriozní příběh muže, který se narodí jako osmdesátiletý a stárne pozpátku. V titulní roli exceluje opět Fincherův dvorní herec Brad Pitt.

V roce 2011 pak má premiéru zatím poslední Fincherův snímek, kterým je adaptace knižního megabestselleru švédského spisovatele Stiega Larssona Milénium – film se jmenuje The Girl with the Dragon Tattoo a stává se událostí sezóny.