Daniel Defoe. Autor románu Robinson Crusoe

Je někdo, kdo by snad někdy neslyšel jméno Robinson Crusoe? Postava slavného trosečníka, který strávil dlouhé roky na opuštěném ostrově, kde si našel společnost pouze v podobě domorodého mladíka Pátka, ovlivnila životy mnoha a mnoha generací čtenářů i v Česku.

Autor románu Robinson Crusoe Daniel Defoe. Zdroj: Wikipedia.org

Jeho duchovním otcem je Daniel Defoe, jehož skutečné jméno bylo Daniel Foe, jenž si šlechtický přídomek „de“ přidal do jména takříkajíc… z vlastního rozmaru. Kromě toho byl ale i jedním z nejvýznamnějších anglických spisovatelů, novinářů a obchodníků raného 18. století.

Daniel Defoe se narodil někdy v roce 1660 (bližší údaj není známý) v Londýně do rodiny svobodného obchodníka Jamese Foe, zabývajícího se výrobou svíček, a člena řeznické společnosti Butcher’s Company. V mládí se Daniel Defoe na otcovou přání se vzdělával v oboru kalvinistického duchovního. Nakonec se jím ale nestal a vydal se na dráhu obchodníka.

Jako obchodník se Daniel Defoe už od mládí věnoval mnoha růzhorodým aktivitám, včetně obchodu s vínem a textiliemi. Ne vždy se mu vedlo dobře, mnohé z jeho podniků skončily neúspěchem a dluhy. Vedle podnikání se Daniel Defoe zajímal o tehdejší politické dění.

Schopnost psát ostré satiry ho přitom na krátký čas (pět měsíců) přivedly do vězení a politickému vyhnanství. Jeho nejznámější politickou satirou byla „The Shortest-Way with the Dissenters“ (1702), v níž ironicky navrhoval drastická opatření proti náboženským disidentům.

Daniel Defoe jako spisovatel? Svoji literární kariéru jako novinář, byl jedním z prvních, kdo psal moderní anglickou novinovou esej. Jeho nejvýznamnějším literárním dílem je už zmíněný román „Robinson Crusoe“ (1719), který je považován za jedno z prvních anglických románů.

Kniha o muži, který stráví 28 let na opuštěném ostrově, se stala klasikou a inspirovala mnoho dalších dobrodružných příběhů. Mimochodem, víte, že postava Robinsona Crusoe měla svůj reálný předobraz? Ano, byl jím námořník Alexander Selkirk.

Mezi jeho další známá díla patří „Moll Flanders“ (1722), příběh o životě a zločinech londýnské prostitutky, a „A Journal of the Plague Year“ (1722), fiktivní ale realistický popis londýnského morového roku 1665. Tyto romány se vyznačují detailním realistickým vyprávěním a hlubokými psychologickými postřehy.

Osobní život Daniela Defoe? V roce 1684 se oženil s Mary Tuffley, která mu porodila sedm dětí. Jeho život byl plný finančních problémů a politických sporů. Daniel Defoe zemřel v dubnu 1731 v Londýně a pohřben byl na hřbitově Bunhill Fields. I přes období osobních a finančních obtíží zůstává Daniel Defoe významnou postavou v historii anglické literatury a jeho díla jsou stále hojně čtena a studována.