Robinson Crusoe a jeho předobraz Alexander Selkirk. V čem byly jejich osudy jiné?

25. dubna roku 1719 byl pod názvem Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku vydán příběh muže, který jako jediný přežil ztroskotání námořní lodi a přežil 28 let v osamění na pustém ostrově. Daniel Defoe, autor románu, se prakticky přes noc stal slavným a jeho Robinson Crusoe inspiroval mnoho dalších děl světové literatury. Gulliverovy cesty Jonathana Swifta, Poklad na ostrově Roberta Louise Stevensona či Pán much laureáta Nobelovy ceny Williama Goldinga – to je jen několik z nich.

Selkirk si čte v Bibli před svojí chýší. Zdroj Wikipedia.org.

Že měl Defoeův hrdina reálný předobraz, to věděli už čtenáři prvního vydání. Že jím byl skotský námořník Alexander Selkirk, to věděli také. Co ale možná už tehdy každý nevěděl a neví to ani čtenáři dnešní, jsou odlišnosti v životních osudech obou hrdinů. Pět nejvýraznějších si společně představíme.

Rozdíl první: Doba strávená na ostrově

Zatímco skutečný Alexander Selkirk strávil na opuštěném ostrově přibližně čtyři roky (1704-1709), románový Robinson Crusoe na svém ostrově pobýval 28 let. Alexander Selkirk byl přitom na neobydleném ostrově dobrovolně vysazen kvůli neshodám s kapitánem Thomasem Stradlingem.

A také kvůli obavám o stav lodi Cinque Ports, na které sloužil. Že byly jeho obavy opodstatněné se ukázalo krátce po jejím odplutí – ztroskotala. Faktem také je, že kapitán na ostrově ponechal Selkirkovi základní potřeby pro přežití – mušketu , sekyru, nůž, hrnec na vaření, Bibli, lůžkoviny a oblečení.

Oproti tomu Robinson Crusoe byl jediný přeživší z lodi, která ztroskotala během bouře. Na pustém ostrově se ocitl zcela bez prostředků, i když později získal nářadí a něco málo zásob z vraku lodi.

Rozdíl druhý: Společník na ostrově

V románu Robinson Crusoe hlavní hrdina zachrání domorodce před kanibaly a pojmenuje ho Pátek. Pátek se poté stává jeho věrným přítelem a společníkem. Ve skutečném příběhu Alexandra Selkirka žádný takový společník neexistoval. I během jeho pobytu na ostrově nicméně u břehu ostrova zakotvila dvě plavidla. Bohužel pro Selkirka patřila Španělům, kteří by jej zcela jistě jako Skota a (příležitostného) námořního piráta popravili. 

Rozdíl třetí: Geografická poloha ostrova

Alexander Selkirk byl opuštěn na neobydleném ostrově Más a Tierra v neobydleném souostroví Juan Fernández, které je vzdálené přibližně 670 km od pobřeží Chile. Dnes nese ostrov jméno Robinsona Crusoe. Přesná poloha ostrova, na které žil 28 let opuštěný Robinson Crusoe? Bohužel, není v románu uvedena. Předpokládá se ale, že Daniel Defoe situoval příběh svého hrdiny na některý z malých ostrovů v jižní části Atlantského oceánu poblíž jihoamerického pobřeží.

Rozdíl čtvrtý: Návrat do civilizace

Alexander Selkirk byl zachráněn anglickým námořním kapitánem Woodesem Rogersem a jeho posádkou, kteří jej na ostrově objevili v roce 1709. Robinson Crusoe byl zachráněn díky svému vlastnímu úsilí, když pomohl kapitánovi anglické lodi, která přistála u ostrova, a jeho věrným v boji proti vzbouřencům v jeho posádce. Crusoe opustil ostrov 19. prosince 1686 a do rodné Anglie se vrátil 11. června 1687.

Rozdíl pátý: Život po návratu

Alexander Selkirk se po návratu do Anglie stal díky svému příběhu slavným a znovu se přidal ke královskému námořnictvu. Sloužil jako poručík na lodi HMS Weymouth a na její palubě se vydal na misi do západní Afriky. Tady měla výprava zasáhnout proti pirátství a nelegálnímu obchodu s otroky. Během této mise Selkirk za nejasných okolností 13. prosince 1721 zemřel.

Románový Robinson Crusoe po návratu do Anglie zdědil nemovitost, oženil se, založil rodinu a nakonec se rozhodl pro cestu zpět na ostrov, aby navštívil své staré přátele a přinesl jim zásoby a pomoc. Jeho další cesty a životní osudy pak popsal Daniel Defoe v dalším románu Další dobrodružství Robinsona Crusoe, který vyšel v roce 1719. V něm se Robinson stává úspěšným obchodníkem a zavítá do Číny a dalších zemí Orientu.