Béla Lugosi. Životopis plný stínů a světel

Béla Lugosi? Jeho ztvárnění Draculy je považováno za jedno z nejlegendárnějších v historii filmu, stejně tak je považován za jednoho z nejikoničtějších herců hororového žánru – i když od doby, kdy slavil své největší hororové úspěchy, už uplynulo téměř století.

Životopis Bély Lugosiho? Narodil se v rodině pekaře, stal se ikonou Hollywoodu

Béla Lugosi, rodným jménem Béla Ferenc Dezső Blaskó, se narodil 20. října 1882 v malém městě Lugos v Rakousko-Uhersku (dnes součást Rumunska) jako nejmladší dítě místního pekaře. Pokračovat v otcových stopách nicméně Béla netoužil – už od mladých let projevoval vášeň pro herectví. Jak dvanáctiletý pak odešel zomova ve věku 12 let a dal se na divadlo. V Maďarsku se rychle stal uznávaným divadelním hercem, čímž položil základy pro svou budoucí kariéru.

Za první světové války sloužl Béla Lugosi l jako důstojník v rakousko-uherské armádě, v roce 1917 si pak poprvé zahrál ve filmu (tehdy ještě němém). konkrétně ve snímku nazvaném Az ezredes (Plukovník). Do konce války natočil dalších 12 filmů, po válce a politickém převratu v Maďarsku se Lugosi rozhodl (přes Německo) emigrovat do Spojených států amerických. V prosinci 1920 dorazil ilegálně do New Orleans, v roce 1921 byl zatčen v New Yorku.

Béla Lugosi jako Drákula (vpravo), Zdroj: Wikipedia.org.

Drákula se stal jeho životní rolí

Ve Spojených státech se Béla Lugosi pokusil navázat na svou hereckou kariéru, přestože se potýkal s jazykovou bariérou. Jeho první větší úspěch a hlavní role na divadle přišly v roce 1923 v dramatu The Assasination of Charlie Chaplin.

Pak už přišel zájem Hollywoodu – Lugosiho exotický vzhled a akcent přitáhly pozornost filmových producentů. Opravdový průlom pak přišel s rolí hraběte Draculy v broadwayské hře a později ve filmové adaptaci z roku 1931. Lugosiho ztvárnění Draculy se stalo legendárním a definovalo jeho další kariéru.

Lugosi si zahrál v řadě dalších hororových filmů, jako byly „Whie Zombie“ (1932), „Murders in the Rue Morgue“ (1932), a „Son of Frankenstein“ (1939), kde ztvárnil roli Ygora. I přes svůj talent se však často potýkal s tím, že jej režiséři a producenti zaškatulkovali do rolí záporných a mystických postav, což omezovalo jeho herecké možnosti.

Lugosiho osobní život byl složitý – byl několikrát ženatý, bojoval s drogovou závislostí, která začala po léčení chronické bolesti. zemřel v srpnu 1956 v Los Angeles. Jeho odkaz jako jednoho z nejvýznamnějších herců hororového žánru, zejména díky jeho ztvárnění Draculy, zůstává nezměněn.

Lugosi se stal kultovní postavou, jeho vliv na hororový žánr a populární kulturu je nezpochybnitelný. Jeho život a kariéra jsou příkladem dramatických vzestupů a pádů, které jsou tak typické pro mnoho herců Zlatého věku Hollywoodu.