Daniel Herman. Ministr, který rozpoutal kauzu Brady

Bývalý katolický kněz, exředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, poslanec za KDU-ČSL a ministr kultury ve vládě Bohuslava Sobotky. A také muž, který se setkal s dalajlámou a stál za rozpoutáním kauzy Brady, tj. neudělení řádu T. G. Masaryka Jiřímu Bradymu prezidentem Milošem Zemanem 28. října 2016.

Kdo je Daniel Herman? Narodil se 28. dubna roku 1963 v Českých Budějovicích, jeho matka byla sestřenicí již zmíněného Jiřího Bradyho (není tedy pravda, že Jiří Brady je strýcem Daniela Hermana), zajímavostí je, že je přímým potomkem Františka Dobrovského, bratra Josefa Dobrovského.

Po gymnáziu Daniel Herman začal studovat pedagogickou fakultu, nakonec se ale rozhodl pro kněžskou dráhu a v roce 1984 začal studovat teologickou fakultu v Litoměřicích. Studia dokončil a aktivní kněžskou dráhu nastoupil Daniel Herman v roce 1989, kdy byl vysvěcen na kněze, církevní službu zahájil jako kaplan na Táborsku, vlastní farnost nikdy neměl.

Na jaře 1990 se Herman stal tajemníkem českobudějovického biskupa a pozdějšího arcibiskupa Miloslava Vlka (na tomto postu setrval rok), s Miloslavem Vlkem pak přešel do Prahy, kde působil do roku 1996 jako vedoucí sekretariátu arcibiskupa pražského. Mezi lety 1996–2005 byl Daniel Herman tiskovým mluvčím České biskupské konference.

V roce 2005 se Daniel Herman rozhodl pro velkou životní změnu – nejprve nastoupil na post mimo církev na Linku pomoci v krizi při Policejním prezidiu České republiky, v roce 2007 pak požádal o tzv. laicizaci, tj. zbavení kněžského slibu.

Poté Daniel Herman vystřídal ještě několik pracovních postů – byl vedoucím pražské kanceláře Jana Švejnara, mezi roky 2010–2013 působil jako ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů.

V roce 2013 vstoupil Daniel Herman do politiky – stal se členem KDU-ČSL, za stejnou stranu pak úspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny. V lednu 2014 se pak stal ministrem kultury ve vládě Bohuslava Sobotky.

V říjnu 2016 se stal Daniel Herman jednou z hlavních postav kauzy neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradyho, česko-kanadskému podnikateli židovského původu. Důvodem neudělení prý mělo být setkání Daniela Hermana s dalajlámou – na základě tohoto kroku pak prezident Miloš Zeman odmítl vyznamenání udělit.