Michal Horáček: Chci být prezident

Michal Horáček. Úspěšný spisovatel, novinář, producent, exmajitel sázkové kanceláře Fortuna, díky jejímuž prodeji získal majetek v řádu stovek milionů korun, a nově také kandidát na prezidenta České republiky. Volby, ve které bude jedním ze soupeřů prezidenta Miloše Zemana, se budou konat na jaře roku 2018.

Životopis Michala Horáčka? Umělec, podnikatel… a nově i politik

Michal Horáček se narodil 23. července roku 1952 v Praze v rodině dramaturga Vladimíra Horáčka, jeho prastrýcem byl Jaroslav Heyrovský, první český držitel Nobelovy ceny. Po střední škole začal v roce 1970 studovat sociální vědu na Karlově univerzitě, záhy byl ovšem na popud komunistické Státní bezpečnosti vyloučen. Poté se Michal Horáček živil v mnoha různých profesích – myl nádobí, byl plavčíkem i skladníkem, nějaký čas pracoval pro Svaz invalidů.

Ať už byl kdekoli, vždy se věnoval vášni, která jej po roce 1989 přivedla k založení sázkové kanceláře – sázkám na koně. Od sázek pak byl malý krůček k novinařině a psaní obecně, ještě v sedmdesátých letech se Michal Horáček stal dopisovatelem oborových časopisů ve Velké Británii, Spojených státech či Austrálii.

V roce 1984 pak Michal Horáček získal stipendium na World Press Institute v USA. V roce 1986, kdy se v rámci perestrojky začaly poměry v České republice uvolňovat, začal Michal Horáček pracovat jako redaktor kulturní rubriky (ve své době) legendárního časopisu Mladý svět.

Ještě před pádem komunistického režimu se Michal Horáček poprvé angažoval v politice, když s hudebníkem Michalem Kocábem v létě roku 1989 založil občanskou iniciativu MOST, která měla za cíl zprostředkovat jednání mezi státní mocí a představiteli opozičních hnutí. Po listopadových událostech téhož roku pak právě tato iniciativa přivedla k jednomu stolu posledního komunistického premiére Ladislava Adamce a vznikající Občanské fórum s Václavem Havlem v čele.

Fortuna? Horáčkova cesta k penězům

Hned na začátku roku 1990 se Michal Horáček s dalšími třemi společníky sázkovou společnost Fortuna, která do Československa přinesla nový koncept kurzových sázek (nejen) na sportovní utkání. Když v roce 2004 Fortunu opustil (po prodeji novým vlastníkům) narostl jeho majetek na několik stovek milionů korun – v době, kdy zveřejnil kandidaturu na prezidenta České republiky, svůj majetek vyčíslil na necelou půl miliardu korun.

Michal Horáček jako spisovatel, novinář a textař

Veřejnost má Michala Horáčka zapsaného ponejvíc jako textaře mnoha slavných písní, na kterých spolupracoval se skladatelem Petrem Hapkou,.

Jejich spolupráce začala v roce 1984, jejich první společné album Potměšilý host, které napsali pro Hanu Hegerovou, získalo ocenění platinová deska. Úspěšná byla i všechna další společná alba s písněmi, které bez nadsázky zlidověly – S cizí ženou v cizím pokoji, Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Levandulová… to je jen maličký kousek z mozaiky H+H.

Jako spisovatel debutoval Michal Horáček v roce 1984 prvními česky psanými dějinami dostihového sportu (Království za koně), naprostým bestsellerem se stal Horáčkův záznam událostí třinácti dnů listopadu roku 1989, které rozhodly o pádu komunistického režimu – knihy Jak pukaly ledy se prodalo na 170 tisíc výtisků a vydělala autorovi kapitál na založení Fortuny.

Prezidentská volba? Podle mnohým nemá šanci

Prezidentskou kandidaturu Michal Horáček poprvé připustil v dubnu 2016, definitivně ji potvrdil 3. listopadu Michal Horáček v historické budově bubenečské čistírny odpadních vod. Zda má proti Miloši Zemanovi (který se ale o své kandidatuře zatím nevyjádřil) šanci? Podle mnohých osobností ne, například Tomáš Halík se vyjádřil, že „nevidí jediný důvod, proč by právě Michal Horáček měl být prezidentem“. Podobně se vyjadřují historik umění Zdeněk Lukeš.