Danuše Nerudová. Bude ona novou prezidentkou?

V roce 2018 se stala první rektorkou brněnské Mendelovy univerzity – do funkce ji jmenoval na konci ledna prezident Miloš Zeman. A právě prezidenta Miloše Zemana má Danuše Nerudová jako první žena šanci nahradit.

Pokud tedy uspěje v prezidentských volbách 13. a 14. ledna 2023 – v červenci 2022 v průzkumech veřejného mínění skončila na třetím místě hned za Andrejem Babišem a generálem ve výslužbě Petrem Pavlem.

Životopis Danuše Nerudové? Vystudovaná ekonomka míří na Pražský hrad

Ekonomka Danuše Nerudová se narodila 4. ledna 1979 jako Danuše Peslarová v Brně. V Brně také absolvovala středoškolská studia (gymnázium), poté vystudovala na Mendelově univerzitě obor Hospodářská politika a správa. V roce 2005 studia završila doktorským stupněm, od té doby užívá titul Ph. D. V roce 2017 Danuše Nerudová získala titul profesorky v oboru Finance.

Své alma mater zůstala Danuše Nerudová věrná i v dalších letech. V roce 2007 se stala vedoucí Ústavu účetnictví a daní na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity. V dalších letech působila v rámci univerzity ve vysokých vedoucích funkcích – nejprve šest let jako proděkanka, později dva roky jako prorektorka.

Na konci roku 2017 pak byla Danuše Nerudová akademickým senátem školy zvolena na čtyři roky jako její 39. rektorka. Stala se historicky první ženou v čele Mendelovy univerzity a nejmladší rektorkou na tuzemských vysokých školách vůbec. Funkce se ujala po potvrzení prezidentem Milošem Zemanem 1. února 2018.

Danuše Nerudová v politice? Kandidaturu na prezidentský post ohlásila v květnu 2022

V roce 2018 se stala členkou a předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody, kterou založila ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Jana Maláčová. Společně s Danuší Nerudovou v komisi zasedali například senátor Marek Hilšer, poslankyně Markéta Pekarová Adamová či Dr. Zdeněk Pernes z Rady seniorů ČR.

O účasti v prezidentské volbě 2023 Danuše Nerudová uvažovala už v roce 2021, definitivně ji potvrdila prostřednictvím sociálních sítí 31. května 2022. Pokud bude zvolena, bude (podobně jako v rektorské funkci) první ženou na Pražském hradě. A nejen první, bude i nejmladším člověkem v prezidentské funkci v Česku.

Danuše Nerudová je vdaná, jejím manželem je Robert Neruda, právník a spolumajitel právní kanceláře Havel & Partners. Společně vychovávají dvě děti.