Hynek Blaško. Kandidát na prezidenta ČR

Generálmajor Hynek Blaško? V armádě, politice i osobním životě toho zažil opravdu hodně. Vojenskou kariéru udělal ještě před rokem 1989 jako člen komunistické strany. Po Sametové revoluci vystudoval vojenskou akademii Bundeswehru v Německu. Od roku 2019 je europoslancem za SPD Tomio Okamury. V roce 2008 se Hynek Blaško musel vyrovnat s osobní tragédií, když jeho devítiletého syna zneužil a zavraždil slovenský pedofil Antonín Novák.

V květnu 2022 jako jeden z prvním zájemců potvrdil kandidaturu na post prezidenta České republiky. Jeho šance nejsou velké, může ale vzít část hlasů kandidátům, jejichž šance na zvolení je vyšší.

Životopis Hynka Blaško? Původně chtěl vystudovat lesnictví, nakonec dal přednost armádě

Hynek Blaško, muž, který zasvětil svůj život armádě, se narodil 15. července roku 1955 v Praze. V dětství sportoval, od svých 13 let aktivně vesloval, dělal atletiku, soutěžil v řecko-římském zápase. Po základní škole vystudoval střední zemědělskou školu v Poděbradech, obor pěstitel a chovatel.

Poté chtěl Hynek Blaško studovat lesnictví a dřevařství, nakonec ale jeho kroky zamířily na Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově. Po ní pokračoval na Vojenské akademii v Brně, kde absolvoval v roce 1986.V té době už byl Hynek Blaško členem komunistické strany – vstup podepsal už v roce 1981. Ze strany vystoupil s pádem režimu v roce 1989.

V armádě zůstal Hynek Blaško i po Sametové revoluci a posléze i po rozpadu Československa. Neustále si doplňoval vzdělání, v roce 1994 vystudoval vojenskou akademii Bundeswehru v Německu.

V armádě strávil Hynek Blaško 38 let. V roce 1999 jej prezident Václav Havel jmenoval brigádním generálem. Do zálohy odešel v roce 2012 v hodnosti generálmajora (do té byl povýšen v roce 2006). Kariéru zakončil na postu velitele Společných sil Armády České republiky.

Hynek Blaško v politice? SPO, SPD a kontroverzní témata

Do politiky vstoupil Hynek Blaško v roce 2016, kdy se stal krajským zastupitelem za SPO (Zemanovci) na Vysočině. O rok později (neúspěšně) kandidoval za stejné politické hnutí do Poslanecké sněmovny.

V roce 2018 (a opět neúspěšně) kandidoval Hynek Blaško do Senátu, tentokrát jako nezávislý za SPD Tomio Okamury. Teprve v dalších volbách, už jako člen SPD Hynek Blaško uspěl a stal se v roce 2019 poslancem Evropského parlamentu. Při volbách díky preferenčním hlasům předskočil dokonce i jedničku kandidátky SPD Ivana Davida. Jako politik otvíral a otvírá Hynek Blaško mnohá kontroverzní témata. Zpochybnil kauzu Skripal, na sociálních sítích sdílí mnohá hoaxy a proruskou propagandu.

Jestli je post europoslance nejvyšší dosaženou politickou metou Hynka Blaško? Bývalý důstojník míří ještě výš – 27. května 2022 oznámil svoji kandidaturu na prezidenta České republiky.

Osobní život? V letech 2008 a 2009 prožil Hynek Blaško dvě obrovské životní tragédie. V roce 2008 jeho devítiletého syna, kterého měl s partnerkou Hanou Šimánkovou zneužil a zavraždil pedofil Antonín Novák. O několik měsíců později pak sebevraždu (otrava plynem) spáchala i Hana Šimánková.