Vojta Kotek. Herec, režisér, scénárista, hudebník

Je mnoho teenagerů, kteří se proslavili na filmovém plátně, valná většina z nich ale s příchodem dospělosti dala světu filmu vale. Ne tak Vojta Kotek. V šestnácti se proslavil společně s Jiřím Mádlem v komedii Karla Janáka Snowboarďáci.

O dva roky později se všichni tři potkali na neméně úspěšných filmech Rafťáci a Ro(c)k podvraťáků. S plnoletostí ale jeho kariéra neskončila, právě naopak.

Životopis Vojty Kotka? Na FAMU ho nevzali, režii se syn herce Divadla Járy Cimrmana přesto věnuje

Vojta Kotek je odkojený Vltavou, narodil se 8. ledna 1988 v Praze. Herecké geny mu byly dány do vínku – jeho otcem byl herec Divadla Járy Cimrmana Václav Kotek, maminka Alena vystudovala produkci na FAMU.

Na uměleckou školu se po maturitě na jazykovém gymnáziu Budějovická v Praze hlásil i Vojta Kotek. V jeho případě to byla FAMU, na obor režie ale nebyl přijat. Za náhradní řešení zvolil píseckou Filmovou akademii Miloše Ondříčka. Ani tu ale nedokončil.

Vojta Kotek je známý především z filmu a televize, zahrál si ale i v divadle, a to i těch v tuzemsku nejvýznamějších. Ve Stavovské divadle si zahrál v dramatu Mistr a Markétka, v Národním divadle jej diváci mohli vidět v Maryše, Zkrocení zlé ženy a Kupci benátském. V několika hrách se objevil také na domovské scéně svého otce – v Divadle Járy Cimrmana.

Zahrál si v mnoha filmech a seriálech, jeho hlasem mluví Harry Potter

Vojta Kotek je i oblíbeným hercem seriálovým. Pojišťovna štěstí, Modrparta, postava vypravěče v seriálu Vyprávěj, Marie Terezie (tady ztvárnil Františka I. Štěpána Lotrinského) nebo naposledy mini série Guru. Neméně bohatá je i filmografie Vojty Kotka, nevyhýbají se mu ani nominace na České lvy. Nominaci získal v roce 2022 za vedlejší roli ve snímku Vlastníci.

Vojta Kotek jako dabér? Svůj hlas už od dětství propůjčuje Danielu Radcliffovi – ano, Vojta Kotek je český Harry Potter z filmových adaptací románů Joanne Rowlingové.

V posledních letech se Vojta Kotek věnuje oboru, který jej přitahoval už od dob středoškolských studií – filmové režii. Jeho režisérským debutem je snímek Padesátka, který natočil podle scénáře Petra Kolečka v roce 2015. Sám si v něm zároveň zahrál jednu z hlavních rolí.

Vojta Kotek je ženatý, s partnerkou Radanou čekají svého prvního potomka.