Elton John. Rocketman – životopis

Výstřední kostými, snadno zapamatovatelné melodie, ikonické skladby a pět desetiletí trvající zářivá hudební kariéra. To vše je Sir Elton John, jedna z největších hvězd světové populární hudby, která svoje první hity (například Rocket man) napsal už v sedmdesátých letech.

Do současnosti Elton John prodal na 300 milionů hudebních nosičů a zařadil se tak po bok historicky nejúspěšnějších hudebníků všech dob. V roce 2023 se slavný Rocketman vydal na svoje poslední turné, po kterém ukončí aktivní kariéru.

Životopis Eltona Johna? Má filmového Oscara, na pohřbu zazpíval princezně Dianě

Elton John, vlastním jménem Reginald Kenneth Dwight, anglický zpěvák, pianista, skladatel a producent, se narodil 25. března 1947 v Londýně na předměstí Pinner. Jeho hudební talent se projevoval již v dětství, koneckonců, jehomotec, poručík letectva, byl trumpetistou ve vojenské kapele. Na klavír se začal učit už jako čtyřletý v 11 letech pak získal stipendium na Royal Academy of Music, kde každý víkend studoval klavír a kompozici. Standardní vzdělání získal na gymnáziu.

Po ukončení studia (na Královské hudební akademii byl celkem 5 let) začal Elton John hrát v různých kapelách, v roce 1962 jednu (Bluesology) sám založil. V roce 1967, kdy už byl na sólové dráze, potkal textaře Bernieho Taupina a začal s ním spolupracovat.

V roce 1970 vydal Elton John svoje průlomové album nazvané… Elton John. Právě na něm je slavný hit. Your Song. V rychlém sledu následovala další veleúspěšná alba – Tumbleweed Connection (1970), Madman Across the Water (1971) či Goodbye Yellow Brick Road (1973).

Elton John je známý svými výstředními kostýmy a extravagantními brýlemi, které často vystupují na jeho koncertech. V průběhu své kariéry prodal přes 300 milionů alb a získal mnoho ocenění, včetně pěti Grammy Awards, dvou Academy Awards a dvou Golden Globe Awards.

Elton John má na svém kontě nejen mnoho ocenění hudebních, dosáhl dokonce i na filmového Oscara, když složil píseň Can You Feel the Love Tonight pro animovaný film Lví král (1994). Další okamžik, pro který je a bude tento anglický hudebník se zálibou v extravagantním oblečení a slunečních brýlích legendou už napořád, je jeho vystoupení na pohřbu princezny Diany – tady u piana bez doprovodu zazpíval hit Candle in the Wind.

V roce 2019 se Elton John dočkal své filmové autobiografie – o jeho životě byl natočen životopisný film „Rocketman“, pojmenovaný podle jednoho z jeho nejznámějších hitů.

Elton John je také aktivní v charitativní činnosti a v roce 1992 založil Elton John AIDS Foundation, která se zaměřuje na prevenci a léčbu HIV/AIDS. Elton John je významnou osobností LGBT komunity, v roce 2014 se oženil se svým dlouholetým partnerem Davidem Furnishem. Vychovávají spolu dva syny, jméno náhradní matky není známé.