Zemřel Shane MacGowan, irský rockový rebel a frontman The Pogues

Byl nepřehlédnutelný. Ať už svým hlasem, který zněl syrově a neškoleně, svým velmi pozitivním vztahem k alkoholu, kvůli čemuž často zapomínal text a padal z pódia nebo svým typickým úsměvem – ano, tady narážíme na to, že měl v ústech jen velmi málo (a ještě křivých a zkažených) zubů.

To byl Shane MacGowan, tak jak jej posluchači rockové hudby a irského punku znali nejvíce – především z kapely, kterou založil a proslavil po celém světě. Její jméno? The Pogues. 30. listopadu Shane MacGowan navždy odešel do hudebního nebe. Bylo mu 65 let.

Shane MacGowan? Jeho životopis je jedna velká rocková jízda

Shane MacGowan, celým jménem Shane Patrick Lysaght MacGowan, se narodil 25. prosince 1957 v anglickém Pembury jako syn irských přistěhovalců – matka byla tanečnice, otec úředník. Po narození rodina odešla do irského Tipperary, když mu bylo šest, vrátila se rodina do Anglie.

Shane MacGowan. Zdroj: Masao Nakagami, CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons

Kariéra Shane MacGowana jako muzikanta začala v 70. letech 20. století, kdy se připojil k punkové scéně v Londýně. Jeho první větší kapelou byli The Nipple Erectors (také známí jako The Nips), které založil v roce 1976. Skutečným průlomem však pro MacGowana bylo založení kapely The Pogues v roce 1982.

Ta se pod jeho vedením stala brzy skutečnou legendou ostrovní rockové muziky, když se jí podařilo citlivě propojit tradiční irskou hudbu s punkovým vlivem, což vedlo k jejich unikátnímu a rozpoznatelnému stylu. The Pogues se stali známí svými energickými vystoupeními a MacGowanovým charakteristickým zpěvem.

Jeho tvorba s The Pogues zahrnuje několik významných alb, jako jsou „Red Roses for Me“ (1984), „Rum, Sodomy, and the Lash“ (1985), a zejména „If I Should Fall from Grace with God“ (1988), na kterém se nachází jedna z nejznámějších písní kapely „Fairytale of New York“.

Pořiďte knihu o Shane MacGowanovi za výhodnou cenu:

MacGowanův život byl poznamenán řadou osobních problémů, včetně dlouhodobých bojů s alkoholismem a drogovou závislostí, což mělo vliv na jeho kariéru i osobní život. V roce 1991 byl dokonce kvůli svému chování vyhozen z The Pogues, ale později se s nimi na nějakou dobu znovu spojil.

Po odchodu z The Pogues založil MacGowan skupinu The Popes, se kterou vydal několik alb, včetně „The Snake“ (1994) a „The Crock of Gold“ (1997). Jeho sólová tvorba a práce s The Popes však nikdy nedosáhla stejného úspěchu jako jeho práce s The Pogues, se kterými ovšem po roce 2000 ještě několikrát vyjel na turné.

Shane MacGowan zemřel po dlouhé těžké nemoci (v nemocnici byl od prosince 2022, propuštěn byl týden před smrtí) ve věku 65 v irském Dublinu. Zdravotní problémy jej ovšem provázely celé poslední desetiletí – poté, co si zlomil po pádu pánev, se pohyboval nejčastěji na kolečkovém křesle.